Hradne múzeum v Nitre

Nove Mesto s novými múzeami. Tak by sa dala špecifikovať Nitra, ktorá sa v posledných rokoch snaží spolu s biskupským úradom opraviť a neskôr sprístupniť hrad ako múzeum. Plánovane otvorenie múzea by malo byť v roku 2008. Múzeum sa ma nachádzať v areáli hradu.
Obsahom múzea majú byť dejiny a história mesta Nitry ako aj cirkvi.
Múzeum sa ma nachádzať v bývalej hospodárskej budove, v suteréne hradného paláca a katedrále, ktorá je otvorená aj teraz, severnej bašte so studňou ktorá je tiež otvorená. Bude sprístupnená mučiareň (Vasilová veža) a gotická priekopa. V týchto častiach sa bude nachádzať obrazáreň, výstava historických zbrani, mučiarenského naradia, a letná galéria sôch na hradnom moste.
V terajšej dobe je opravené severne nádvorie a hradne schody do katedrály a nezabudlo sa
ani na zdravotne postihnutých návštevníkov, pre ktorých bola vybudovaná bočná cesta pre
imobilných, ktorá vedie cez celý areál hradu až po katedrálu.
Na vnútorných hradbách sa robil a ešte stále pokračuje záhradný výskum. V hospodárskej budove kde sa išlo do hĺbky 10 -13m. sa v terajšej dobe pracuje. Hrad ako múzeum bude pre mesto veľkým prínosom ako kultúrnym i finančným. A tak dúfam že sa podarí do roku 2008 múzeum otvoriť. Držíme Vám palce…

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kežmarok: Hladomorňa má po viac ako 200 rokoch strechu

10. júna 2008 – Do hradnej hladomorne na Kežmarskom hrade už nebude zatekať. Kežmarské múzeum v týchto dňoch dokončuje zastrešenie a rekonštrukciu hladomorne, ktorá bola bez strechy viac ako 200 rokov od požiaru hradu v 18. storočí. Zastrešená hladomorňa s vyhliadkovou terasou nebude jedinou tohtoročnou novinkou na Kežmarskom hrade.

Múzeum skupiny ABBA neotvoria podľa plánu

Múzeum niekdajšej švédskej popovej legendy ABBA neotvorí svoje brány ako malo v pláne. Organizátori však ubezpečujú verejnosť, že projekt bude pokračovať aj naďalej. “Je nám to ľúto, ale múzeum skupiny ABBA v Štokholme nebudeme môcť otvoriť podľa plánu v roku 2009,” uviedla organizátorka Ewa Wigenheim-Westman a jej manžel Ulf Westman.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.