Vo Fiľakove začali opravovať hradné múry

Po niekoľkých rokoch začalo mesto opäť opravovať hradné múry Fiľakovského hradu. Tamojšia samospráva získala na jeho obnovu asi 3,5 milióna korún.Podstatnú časť, 2,5 milióna, získali z fondov Európskej únie. Viac ako 250-tisíc prispelo ministerstvo kultúry, mesto z vlastného rozpočtu vyčlenilo 325-tisíc a okolo 350-tisíc korún získali aj z blízkeho Maďarska.

Väčšia časť hradu už bola zakonzervovaná v minulosti, najnovšia oprava sa bude týkať najmä tzv. Bebekovej veže, v ktorej chcú zriadiť hradné múzeum.

Prvá písomná zmienka o Fiľakove pochádza už z roku 1246. Hrad s osadou v podhradí už v tom období odolával tatárskym nájazdom. Jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Pre verejnosť bol sprístupnený už začiatkom apríla ako jeden z prvých, kde je povolený vstup len počas hlavnej turistickej sezóny.

Zdroj: (tasr)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rúca sa nám história?

Druhý marcový piatok sa zrútila časť múra západného opevnenia Trenčianskeho hradu pochádzajúca z 15. storočia. Klebety o nekvalitnej práci firiem, ktoré sa podieľali na rekonštrukcii hradu, mesto vyvracia. Príčinou bol podľa statikov „zub času“, kyslé dažde a tiež mrazy – múr navlhol, zamrzol a voda ho doslova roztrhla. Čo sa teda nepodarilo Turkom ani Tatárom, dokázali kyslé dažde a ľudská ľahostajnosť.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.