Vo Fiľakove začali opravovať hradné múry

Po niekoľkých rokoch začalo mesto opäť opravovať hradné múry Fiľakovského hradu. Tamojšia samospráva získala na jeho obnovu asi 3,5 milióna korún.Podstatnú časť, 2,5 milióna, získali z fondov Európskej únie. Viac ako 250-tisíc prispelo ministerstvo kultúry, mesto z vlastného rozpočtu vyčlenilo 325-tisíc a okolo 350-tisíc korún získali aj z blízkeho Maďarska.

Väčšia časť hradu už bola zakonzervovaná v minulosti, najnovšia oprava sa bude týkať najmä tzv. Bebekovej veže, v ktorej chcú zriadiť hradné múzeum.

Prvá písomná zmienka o Fiľakove pochádza už z roku 1246. Hrad s osadou v podhradí už v tom období odolával tatárskym nájazdom. Jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Pre verejnosť bol sprístupnený už začiatkom apríla ako jeden z prvých, kde je povolený vstup len počas hlavnej turistickej sezóny.

Zdroj: (tasr)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bránu na Muráň opravia do konca marca

Aj keď opravu dlhodobo poškodenej vstupnej kamennej brány na hrad Muráň mala tamojšia samospráva zabezpečiť ešte na jeseň minulého roku, nestalo sa tak. Dôvodom boli meškajúce platby z ministerstva kultúry, určené na tento účel.