Biskupstvo investuje milióny do zatraktívnenia hradu

21. júla 2008 – Desiatky miliónov korún investuje Biskupstvo Nitra do areálu Nitrianskeho hradu, kde sídli. Cieľom je zvýšiť jeho atraktivitu pre návštevníkov. Jednou z plánovaných investícií je rekonštrukcia vstupného mosta do hradu.Sochy, ktoré ho zdobili, sú už zreštaurované a pripravené na osadenie. “Najprv musíme zrekonštruovať samotný most, oprava má stáť okolo 12 miliónov korún (398 327 €), chceme ísť do toho spolu s mestom a župným úradom,“ informoval agentúru SITA nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Dlhé roky nemali turisti možnosť vidieť na hrade prakticky nič a aj návštevné hodiny boli veľmi krátke. Po tom, čo sa v júli 2005 stal diecéznym biskupom Viliam Judák, začalo biskupstvo podnikať kroky ku zmene. Sprístupnilo kazematy aj Vazilovu vežu a otvorilo Diecézne múzeum, kde sú vystavené vzácne písomné pamiatky a predmety z chrámového pokladu. V otváraní jednotlivých častí hradu pre verejnosť by sa malo pokračovať aj v budúcnosti, cirkev by chcela získať prostriedky z eurofondov, okrem iného na sprístupnenie Biskupských záhrad.

V súčasnosti sa pod dohľadom pamiatkarov rekonštruuje fasáda hradu z južnej a východnej strany, náklady predstavujú 5 miliónov korún (166-tisíc €). Časť z toho poskytlo mesto a Nitriansky samosprávny kraj. Obrovskou investíciou je reštaurovanie hradnej Katedrály svätého Emeráma, ktorá sa začalo na jar 2007. Cieľom je zachrániť pred skazou viaceré cenné diela a fresky, ktoré poškodzujú priesaky zo strechy. Náklady vyčíslili na zhruba 50 miliónov korún (1,66 milióna €). Časť z nich chce biskupstvo získať z Nórskeho finančného mechanizmu. V katedrále sa zároveň robí archeologický výskum, ktorý je financovaný z účelovej dotácie zo štátneho rozpočtu.

Len nedávno sa skončila rekonštrukcia mariánskeho súsošia pod hradom, ktorá bola veľmi zložitá a trvala až 16 rokov. Na rekonštrukciu prispelo niekoľko inštitúcií vrátane mesta, najviac však Nitrianske biskupstvo a stálo to vyše 10 miliónov korún (331 939 €). Mariánske súsošie postavili v roku 1750 ako spomienku na koniec ničivej morovej epidémie v Nitre.

Biskupstvo chcelo pôvodne skultúrniť aj gotickú priekopu, ktorá vedie ku kazematom. Nakoniec však z toho nič nebude. “Chceli sme ju premeniť na oddychovú parkovú zónu, kde by si návštevníci mohli posedieť, porozmýšľať a oddýchnuť, keď vyjdú hore na hradné návršie. Žiaľ, narazili sme na pamiatkarov, ktorí si želajú, aby to zostalo ako gotická obranná priekopa,“ uviedol Judák. Medzi ďalšími plánmi biskupstva je aj digitalizácia národného, historického a kultúrneho dedičstva, ktoré sa nachádza na Nitrianskom hrade a ďalšie spracovanie a sprístupňovanie dát občanom. Na projekt v hodnote 85 miliónov korún (2,82 milióna €) chcú získať peniaze z eurofondov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články