Eduard Nepomuk Kozič – fotograf

21. 5. 1829 – v Dubnici nad Váhom sa narodil jeden z najvýznamnejších bratislavských fotografov v 2. polovici 19. storočia Eduard Nepomuk Kozič. Zaslúžil sa o vytvorenie snímok pamätihodností Bratislavy a okolia.Vynašiel spôsob prenášania fotografie aj na kožu, porcelán, plátno, email a sklo a dal si vynález patentovať. Jeho farebné portréty v životnej veľkosti patria k vrcholom súdobej fotografie. V zahraničí získal mnohé medaily a ocenenia. Najznámejším bol jeho ateliér na Promenáde pri hoteli Carlton. Zomrel 25. apríla 1874 v Bratislave.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Prešporská maliarska rodina

Na výstave inštalovanej v GMB Mirbachov palác s názvom Bratislavská maliarska rodina Majschovcov sa síce časovo pohybujete len v o pár rokov skoršom období, ocitáte sa však v celkom inom svete. Z výstavných priestorov dýcha na vás kultúrno-spoločenská klíma Prešporku z konca devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia.

Zoznámenie s krehkou krásou skla, keramiky a porcelánu

Zoznámiť sa trochu inak s krehkou krásou skla, keramiky a porcelánu ponúka Múzeum mesta Bratislavy. Múzeum pripravuje pravidelne raz do mesiaca návštevy študijného depozitu keramiky, porcelánu a skla v Apponyiho paláci na Radničnej 1, blízko Starej radnice. Túto možnosť majú všetci, čo prídu na verejné sprístupnenie depozitu do rokokového Apponyiho paláca známeho expozíciou vinohradníctva vo štvrtok 8. júla 2010 o 10:00 a potom o 16:00.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.