Zoznámenie s krehkou krásou skla, keramiky a porcelánu

Zoznámiť sa trochu inak s krehkou krásou skla, keramiky a porcelánu ponúka Múzeum mesta Bratislavy. Múzeum pripravuje pravidelne raz do mesiaca návštevy študijného depozitu keramiky, porcelánu a skla v Apponyiho paláci na Radničnej 1, blízko Starej radnice. Túto možnosť majú všetci, čo prídu na verejné sprístupnenie depozitu do rokokového Apponyiho paláca známeho expozíciou vinohradníctva vo štvrtok 8. júla 2010 o 10:00 a potom o 16:00.

Múzeum mesta Bratislavy má množstvo zbierok. Väčšina najcennejších artefaktov je v zbierkovom fonde umeleckých remesiel, v ktorom najpočetnejšiu skupinu tvorí keramika, sklo a porcelán. Z keramiky sú v nej diela habánskej, holíčskej a západoslovenskej ľudovej fajansy, tiež slovenská a nemecká kamenina, hrnčina a porcelán z rôznych európskych porcelánok a aj moderná keramika 20. storočia, vrátane autorských prác výtvarníkov. Zo skla chráni múzeum v zbierke prevažne úžitkové i dekoratívne sklo od 18. až do 20. storočia. V zbierke umeleckých remesiel sú i sakrálne predmety, najmä plastika, textílie, relikviáre a kláštorné práce najmä z bratislavských kostolov a kláštorov. Menšiu kolekciu tvoria kamenné plastiky svätcov a svätíc z bratislavskej Kalvárie, datované do 18. a 19. storočia. V zbierke Múzea mesta Bratislavy venovanej umeleckým remeslám sú popri keramike a porceláne zastúpené i diela majstrov nábytkárov, hodinárov, kováčov a zámočníkov.


Viac o Múzeu mesta Bratislavy, jeho zbierkach, výstavách a aktuálnych podujatiach možno nájsť na webstránke – http://www.muzeum.bratislava.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Pezinku dnes otvoria výstavu keramiky

BRATISLAVA 13. februára (SITA) – Výstavu Z ateliéru keramiky VŠVU dnes otvoria v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Komorná výstava je výberom prác študentov a absolventov ateliéru keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý vedie od roku 1997 Ivica Vidrová.

Najakútnejší problém Múzea mesta Bratislavy

Najväčším problémom, s ktorým sa už dlhší čas borí Múzeum mesta Bratislavy, je zatápanie depozitu nábytku v bratislavskej Dúbravke. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ múzea Peter Hyross. “Najakútnejší problém, čo sa uloženia zbierkových predmetov týka, rieši múzeum v Dúbravčiciach. Tam má dve haly s historickým nábytkom, pričom do jednej z nich veľmi intenzívne zateká,” povedal Hyross. Múzeum podľa neho v rámci svojich “skromných finančných možností” tmelilo a odstránilo najhoršie a najakútnejšie nedostatky. Do akej miery sa múzeu podarilo problém aspoň čiastočne vyriešiť, sa podľa Hyrossa ukáže až po roztopení snehu.