Darovanie grafiky podporí obnovu domu Albrechtovcov v Bratislave

Obrázok k článku

Výtvarník Miroslav Cipár vytvoril grafiku na podporu obnovy jednej z pamiatok hudobných dejín Bratislavy, domu rodiny Albrechtovcov. Cipár daroval občianskemu združeniu Albrecht forum limitovaný náklad 150 kusov podpísaných grafických listov. Ich témou je hudba v Bratislave. Vedutu hlavného mesta dopĺňajú na okrajoch krátke texty vyňaté z historických vydaní Pressburger Zeitung. Spomínajú sa v nich viaceré osobnosti hudobného života späté s Bratislavou, ako Ján Nepomuk Hummel, Béla Bartók, Ernő Dohnányi, Alexander Albrecht, Joseph Haydn, Franz Liszt či Anton Grigorievič Rubinstein. Grafika Hudobná Bratislava Miroslava Cipára sa dá kúpiť počas adventu v sídle združenia Albrecht forum Na vŕšku 1 v Bratislave. 

 

Zisk z predaja grafík sa použije na obnovu domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave, v ktorom v minulosti bývala rodina jedného z významných skladateľov Slovenska 20. storočia Alexandra Albrechta. Dom bol miestom čulého spoločenského života a snahou občianskeho združenia Albrecht forum, ktoré vzniklo v roku 2010, je obnoviť ho. Združenie na záchranu a obnovu domu ako centra vzdelanosti a hudby Bratislavy spustilo verejnú zbierku už v lete 2013 a aj s jej pomocou sa mu už podarilo obnoviť časť domu. Viac o dome, ktorý sa nachádza v jadre historického centra Bratislavy a jeho najstaršie časti pochádzajú z konca 13. storočia, možno nájsť na http://www.albrechtforum.eu.

 

Alexander Albrecht (1885 – 1958) patrí medzi najvýznamnejších skladateľov Slovenska 20. storočia, pôsobil ako organista, pedagóg a riaditeľ bratislavskej Mestskej hudobnej školy a dirigent Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina (Kirchenmusikverein zu St. Martin). Pričinil sa o profesionalizáciu hudobného života Bratislavy v čase zrodu vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií Slovenska. Jeho syn Ján Albrecht (1919 – 1996) bol známy estetik, muzikológ, violista, organizátor kultúrneho života, hudobný pedagóg a prekladateľ. V roku 1970 inicioval vznik súboru Musica Aeterna, ktorý aj umelecky viedol.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Z pozostalosti Jána Albrechta

Galéria mesta Bratislavy si Vás dovoľuje pozvať na vernisáž výstavy prírastky Galérie mesta Bratislavy z pozostalosti Jána Albrechta, ktorá bude sprístupnená v utorok 13. septembra 2005 v Pálffyho paláci GMB na Panskej 19, Bratislava, Výstava potrvá do 25. októbra 2005, Otvorené denne okrem pondelka od 11 do 18h.