Drevený kostolík asi nebude pamiatkou

SNINA (ar) – V zozname kultúrnych pamiatok zrejme nebude figurovať drevený kostolík z roku 1772 v obci Jalová v Sninskom okrese. Dôvodom je, že farníci pri jeho rekonštrukcii nedodržali projekt. Podľa neho mali spolu s projektantom, statikom a pamiatkarmi posúdiť, ktorá časť pôvodnej konštrukcie kostolíka sa môže zachovať. Farníci však celú konštrukciu kostolíka nahradili novou. Podľa odboru životného prostredia Okresného úradu (OÚ) v Snine, ktorý pôsobí ako stavebný úrad, to, čo vzniklo, nie je rekonštruovaná pamiatka, ale nová stavba. Hoci ide o kópiu pôvodného kostolíka. “Pamiatkari uvažujú o výmaze kostolíka v Jalovej zo zoznamu kultúrnych pamiatok,” povedal Štefan Kepič, vedúci odboru životného prostredia OÚ v Snine. Farníci svoj postup odôvodňujú tým, že takmer celá pôvodná drevená konštrukcia bola napadnutá červotočom. Podľa Kepiča by sa však celý problém dal vyriešiť, ak by sa dodatočne dodržal projekt. “Pôvodná drevená konštrukcia je stále na mieste stavby. Pamiatkari, statik a projektant by mali posúdiť, či sa niektorá časť môže vrátiť na pôvodné miesto,” povedal. Také riešenie nevylučuje ani Peter Tremko, správca farnosti v Stakčíne, ktorej kostolík v Jalovej patrí. “Problémom sú však financie. Predpokladám, že konzervácia použiteľnej časti pôvodnej konštrukcie bude nákladná a bez dotácie sa nezaobídeme,” dodal Tremko. -END-


  Zdroj: PRAVDA 28/11/2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Trnave bez povolenia (Pamiatka v ofsajde)

10. apríl 1999
Bez súhlasu pamiatkarov a bez stavebného povolenia vykonávala niekoľko mesiacov spoločnosť Ekarr a od novembra minulého roka (t. j. 1998) spoločnosť Kemad stavebné úpravy na dome v centre Trnavy, ktorý je zapísaný v zozname pamiatok.

Záchrana kostolíka

Express, ktorá je o. i. známa tým, že od roku 1995 veľmi intenzívne spolupracuje na globálnom projekte záchrany najviac ohrozených pamiatok na svete. Gréckokatolícky kostolík Bazila Veľkého v Krajnom Čiernom v okrese Svidník pochádza z prvej polovice 18. storočia.

Strecha katedrály je deravá

SPIŠSKÁ KAPITULA – Do katedrálneho Chrámu sv. Martina v Spišskej kapitule zateká. Vzácny architektonický skvost, ktorý je zapísaný do zoznamu kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO, preto urýchlene začali zachraňovať pamiatkari.