V Trnave bez povolenia (Pamiatka v ofsajde)

10. apríl 1999
Bez súhlasu pamiatkarov a bez stavebného povolenia vykonávala niekoľko mesiacov spoločnosť Ekarr a od novembra minulého roka (t. j. 1998) spoločnosť Kemad stavebné úpravy na dome v centre Trnavy, ktorý je zapísaný v zozname pamiatok.
Dom so stredovekým jadrom, významnou renesančnou a neskôr barokovou a klasicistickou úpravou, je majetkom Okresného úradu v Trnave. S požehnaním bývalej prednostky Evy Zatkovej si ho prenajala, podľa neoficiálnych údajov na 20 rokov, firma Ekarr. O dome na Hviezdoslavovej ulici sa povrávalo, že vďaka záštite Vladimíra Poóra tam budú sídliť okresné a krajské štruktúry HZDS, údajne tam mali dostať priestory aj regionálne redakcie spriaznených periodík. Až pri obhliadke objektu 22. februára sa pracovníci odboru životného prostredia a pamiatkari na vlastné oči presvedčili, ako užívatelia objektu pochopili povolenie na čiastočné stavebné úpravy, týkajúce sa len malej časti prízemia.

Ako informoval odborný metodický pracovník krajského strediska Slovenského ústavu pamiatok (SÚP) v Trnave Milan Kazimír, v objekte bola necitlivo zničená výnimočná dobová parketová benátska dlažba, otlčená nenahraditeľná omietka, zmizli kúreniskové rohové niky a kamenné ostenia. Jedny z dobových dverí vytlačilo sociálne zariadenie. Podľa projektu, ktorý dostali pamiatkari a okresný úrad k dispozícii po prvý raz len 29. marca, v dome mali byť kancelárie. „Asi vedeli, prečo nám projekt neposkytli, nikdy by sme s takými zásahmi nesúhlasili.” Nákres napovedá, že rekonštrukcia zachováva zábradlie schodiska a štvoro dobových dverí. „Vykonávatelia porušili stavebný i pamiatkový zákon,” uviedol Kazimír.

Konateľ Kemadu Emil Barč v liste z 24. marca píše, že predchádzajúca spoločnosť mala s majiteľom objektu ústnu dohodu o prácach podľa projektu. Jeho žiadosti o spätné vydanie stavebného povolenia však okresný úrad životného prostredia podmienil súhlasom SÚP, mesta a odboru školstva a kultúry, predloženým do 30. apríla. Podľa vedúcej odboru kultúry Veroniky Kšiňanovej v opačnom prípade musí spoločnosť vrátiť upravené časti do pôvodného stavu.

MÁRIA ŠEVČENKOVÁ

Zdroj: Denník Pravda č. 82/99, 10. 04. 1999

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kaníkovcom zastavili nadstavbu

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Nadstavbu hotela Grand Matej, ktorý patrí exministrovi Ľudovítovi Kaníkovi a jeho manželke, štiavnický stavebný úrad zastavil. Nadstavba je riešená inak, ako uvádza projekt. Podľa projektu malo byť pristavené jedno poschodie, zdvihnutím strechy však pribudli aj podkrovné priestory.

Stavebník búra nitrianske historické mlyny

NITRA – Historické budovy mlynov v pamiatkovej zóne Nitry búra súkromná firma. Mesto na to vydalo búracie povolenie, nemalo pri tom stanovisko pamiatkarov. Tí rozhodnutie napadli, lebo nesúhlasili so zbúraním šiestich objektov. Mesto nemalo ani stanovisko Obvodného úradu životného prostredia, ktoré stanovuje zákon o odpadoch.