Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí ukončili

Obrázok k článku

Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí pred Kostolom jezuitov v Bratislave ukončili. Opravovať stĺp, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, začali v marci tohto roka. Celkový technický stav tohto umeleckého diela bol narušený aj mechanickými poškodeniami z minulosti. Agentúru SITA o tom informovala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu s tým, že stĺp mal porušenú statiku, na povrchu bol porušený kameň a boli na ňom aj riasy a lišajníky.

 

Obnovu stĺpa zabezpečila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy, ktorý je správca mestských kultúrno-historických pamiatok. „Predmetom obnovy bolo štvorstupňové kamenné schodisko, štvorhranný kamenný podstavec s nápismi a reliéfmi, valcový kamenný stĺp a takisto aj kamenná socha Panny Márie,” uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák. „Pri obnove národnej kultúrnej pamiatky sme museli zohľadňovať aj odlišné postupy obnovy. A kým obnova schodiska mala umelecko-remeselný charakter, ostatné časti diela bolo treba reštaurovať, náklady sa vyšplhali do výšky 67 500 eur,“ doplnil.

 

Víťazný Mariánsky stĺp je darom cisára a kráľa Leopolda I. Panne Márii, čo prezrádza nápis na severnej strane podstavca. Prívlastok víťazný získal preto, že jedným z dôvodov jeho zriadenia bolo víťazstvo nad Turkami a druhým dôvodom bolo politické víťazstvo rekatolizačného tlaku nad protestantským hnutím.

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Mariánsky stĺp bude opäť v plnom lesku

BRATISLAVA 14. mája 2001 (SITA) – Mariánsky stĺp na bratislavskom Františkánskom námestí je už mesiac zakrytý lešením. Reštaurátorsky ošetriť túto vzácnu kultúrnu pamiatku na vlastné náklady v rámci programu zachovania historických pamiatok sa rozhodla nadnárodná spoločnosť Unilever. Nad reštaurátorskými prácami, ktorými bol poverený akademický sochár Miroslav Polgár, má odborný dohľad Pamiatkový ústav v Bratislave.

Dokončili reštauráciu mariánskeho stĺpa

Bratislava – 27.6.2001 (Jana Kelemenová) Včera bolo úspešne ukončené reštaurátorské ošetrenie mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí v Bratislave. Stalo sa tak takmer na deň presne po 260 rokoch korunovácie Márie Terézie za uhorského kráľa. Stĺp bol postavený v roku 1675 symbolicky pred niekdajším protestantským kostolom…

Na morový stĺp ešte štyri milióny

Barokový stĺp Svätej Trojice, ľudovo nazývaný morový stĺp, je už niekoľko rokov v generálnej rekonštrukcii. Odborné reštaurovanie si vyžiadal zlý stav tejto pamiatky, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie barokové monumenty v Európe…