Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí ukončili

Obrázok k článku

Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí pred Kostolom jezuitov v Bratislave ukončili. Opravovať stĺp, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, začali v marci tohto roka. Celkový technický stav tohto umeleckého diela bol narušený aj mechanickými poškodeniami z minulosti. Agentúru SITA o tom informovala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu s tým, že stĺp mal porušenú statiku, na povrchu bol porušený kameň a boli na ňom aj riasy a lišajníky.

 

Obnovu stĺpa zabezpečila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy, ktorý je správca mestských kultúrno-historických pamiatok. „Predmetom obnovy bolo štvorstupňové kamenné schodisko, štvorhranný kamenný podstavec s nápismi a reliéfmi, valcový kamenný stĺp a takisto aj kamenná socha Panny Márie,” uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák. „Pri obnove národnej kultúrnej pamiatky sme museli zohľadňovať aj odlišné postupy obnovy. A kým obnova schodiska mala umelecko-remeselný charakter, ostatné časti diela bolo treba reštaurovať, náklady sa vyšplhali do výšky 67 500 eur,“ doplnil.

 

Víťazný Mariánsky stĺp je darom cisára a kráľa Leopolda I. Panne Márii, čo prezrádza nápis na severnej strane podstavca. Prívlastok víťazný získal preto, že jedným z dôvodov jeho zriadenia bolo víťazstvo nad Turkami a druhým dôvodom bolo politické víťazstvo rekatolizačného tlaku nad protestantským hnutím.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mariánsky stĺp bude opäť v plnom lesku

BRATISLAVA 14. mája 2001 (SITA) – Mariánsky stĺp na bratislavskom Františkánskom námestí je už mesiac zakrytý lešením. Reštaurátorsky ošetriť túto vzácnu kultúrnu pamiatku na vlastné náklady v rámci programu zachovania historických pamiatok sa rozhodla nadnárodná spoločnosť Unilever. Nad reštaurátorskými prácami, ktorými bol poverený akademický sochár Miroslav Polgár, má odborný dohľad Pamiatkový ústav v Bratislave.

Dokončili reštauráciu mariánskeho stĺpa

Bratislava – 27.6.2001 (Jana Kelemenová) Včera bolo úspešne ukončené reštaurátorské ošetrenie mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí v Bratislave. Stalo sa tak takmer na deň presne po 260 rokoch korunovácie Márie Terézie za uhorského kráľa. Stĺp bol postavený v roku 1675 symbolicky pred niekdajším protestantským kostolom…

Na morový stĺp ešte štyri milióny

Barokový stĺp Svätej Trojice, ľudovo nazývaný morový stĺp, je už niekoľko rokov v generálnej rekonštrukcii. Odborné reštaurovanie si vyžiadal zlý stav tejto pamiatky, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie barokové monumenty v Európe…