Začala sa digitalizácia kultúrneho dedičstva

Obrázok k článku

Začal sa historicky najväčší a najdôležitejší projekt v oblasti kultúry - digitalizácia kultúrneho dedičstva, avizoval vo štvrtok 23. júna na tlačovej besede minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). "Celkovo hovoríme o sume 217 miliónov eur (217 158 357,00 eur). Skutočne toľko do kultúry v jednom balíku nikdy nešlo," zdôraznil Krajcer a dodal, že projekt sa podarilo súčasnému vedeniu Ministerstva kultúry SR prerobiť a zachrániť za jeden rok, "postaviť ho z hlavy na nohy". To, že digitalizácia kultúrneho dedičstva sa "postavila z hlavy na nohy" doslovne na tlačovej besede potvrdili aj generálni riaditelia Slovenskej národnej galérie a Slovenskej národnej knižnice - Alexandra Kusá a Dušan Katuščák.

Spolu je deväť výziev pre inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR, z ktorých päť už bolo zverejnených a štyri sa na zverejnenie pripravujú. Medzi inštitúcie v rezorte kultúry, ktoré sa zapoja do digitalizácie kultúrneho dedičstva na úrovni národných digitalizačných a infraštruktúrnych projektov, patria - Slovenská národná knižnica, Slovenská národná galéria, Múzeum SNP, Pamiatkový úrad SR, Slovenský filmový ústav, Národné osvetové centrum, Univerzitná knižnica v Bratislave a Štátna vedecká knižnica v Prešove. Špeciálna, desiata dopytová výzva je určená najmä pre inštitúcie mimo zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR, ako sú múzeá, galérie, akademické či vedecké inštitúcie, zriaďované napríklad mestami či krajmi. Na túto dopytovo orientovanú výzvu sa podarilo zvýšiť financie zo 6 mil. na 21 mil. eur. "Rozšíril sa počet žiadateľov, ktorí sa môžu v rámci tejto našej prioritnej osi uchádzať o finančné prostriedky a realizovať takisto zámery a ciele digitalizácie," dodala na tlačovej besede k téme dopytovej výzvy generálna riaditeľka sekcie ekonomiky a projektového riadenia MK SR Viera Šoltýsová. Spolu na všetky výzvy pôjde vyše 217 mil. eur a projekty, ktoré sa z nich zaplatia, by sa mali uskutočniť do polovice roka 2015.

"Projekt sme zdedili v kritickom stave, nebola zverejnená ani jedna jediná písomná výzva. A navyše projekt bol nastavený tak, že s pravdepodobnosť hraničiacou s istotou by sa finančné prostriedky museli vracať späť do Bruselu, a to z dôvodu, že by išlo o neoprávnené výdavky, keďže tak, ako bol projekt nastavený, nesledoval základný cieľ OPIS-u prioritná OS 2, ktorým je dobudovanie infraštruktúry pamäťových a fondových inštitúcií," konštatoval Krajcer. Ako dodal, "do roka a do dňa od nášho nástupu môžeme dnes skonštatovať, že projekt digitalizácie sa dnes začal".

Ministerstvo kultúry v priebehu prvej polovice júna vyhlásilo prvé písomné vyzvania v rámci Operačného programu informatizácia spoločnosti (OPIS), prioritná OS 2. Digitalizácia kultúrneho dedičstva je pre Slovenskú republiku jedinečná a historická príležitosť na uchovanie jej kultúrneho bohatstva pre budúce generácie. Cieľom digitalizácie je zároveň zjednodušiť a zefektívniť prístup ku kultúrnym objektom a sprostredkovať ich laickej a odbornej verejnosti. Ako na tlačovej konferencii konkretizoval generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Branislav Rezník, "dokopy bude zdigitalizovaných viac ako 3,1 milióna kultúrnych objektov". Kultúrnych objektov na Slovensku, ktoré spravujú všetky inštitúcie, je pritom podľa Rezníka prirodzene oveľa viac, digitalizovať sa však budú najhodnotnejšie súčasti kultúrneho dedičstva. Táto digitalizácia nie je nejaký samoúčelný akt, ale hlavný cieľ digitalizácie je zmena klasických kultúrnych inštitúcií na digitálne a kultúrne dedičstvo sa ňou stane oveľa prístupnejším, dodal.

Ministerstvo považuje za najdôležitejšie, že sa mu podarilo zvýšiť financie o 24,7 mil. eur na celkových 217 mil. eur. "Bez tohto navýšenia princípom pro rata (pomerne, proporcionálne, pozn. redakcie) by nebolo možné zapojiť do procesu digitalizácie erbové kultúrne inštitúcie sídliace v Bratislavskom kraji, spravujúce najhodnotnejšie súčasti kultúrneho dedičstva Slovenska, a tým by nebolo možné splniť základný cieľ prioritnej osi," zdôrazňuje ministerstvo kultúry.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa aquabelle
Offline

sice idem asi s krizikom po funuse, ale ja sa nedivim ze maju malo pracovnikov na digitalizaciu, kedze mam vystudovanu muzeologiu a historiu a zaujima ma, 3d grafika je moj konicek a ovladam ju vcelku slusne AVSAK v muzeu pre mna nie je miesto... ponukli mi ze mozem robit cez leto predvadzaca na hrade. tak dik na to si myslim staci stredoskolak zo zaujmom o dejiny :(

Obrázok používateľa peterg
Offline

Je toto mozne? no ale ved klasika Slovakia... nic za to nedas, kludne napis ministrovi, co ti na to odpovie. Ja som raz v inej veci a odpisali mi hned. Skus to, bez porazeneckeho postoja dopredu.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.