Odborníci o obnove židovského kultúrneho dedičstva

Obrázok k článku

 Židovskému kultúrnemu dedičstvu na Slovensku a jeho záchrane je venovaná pondelková konferencia v Bratislave. Na konferencii, ktorú v bratislavskom hoteli Devín organizuje Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, sa stretnú odborníci zo štátnych a tiež zo židovských komunitných inštitúcií, občianski aktivisti a ďalší. Dátum konania konferencie si organizátori z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR nezvolili náhodne. Je ním výročie tzv. Krištáľovej noci, počas ktorej nacisti v roku 1938 vypálili stovky synagóg na území dnešného Nemecka, Rakúska, Poľska a Česka. Týmto spôsobom chcú poukázať na zničené pamiatky na území Slovenska a zároveň na ich obnovu za posledných 25 rokov, agentúru SITA o tom informoval Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR.

 

Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR vyhlasuje rok 2016 za “Rok židovského kultúrneho dedičstva” a po prvý raz počas neho udelí symbolicky, pri príležitosti výročia Krištáľovej noci Cenu Eugena Bárkánya za významné aktivity v oblasti ochrany židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Inžinier Eugen Bárkány založil v roku 1928 Slovenské židovské múzeum v Prešove. V roku 1955 sa usadil v Bratislave, kde pôsobil ako kustód zbierky judaík židovskej komunity a pripravoval zriadenie židovského múzea v synagóge na Rybnom námestí. Zväz židovských náboženských obcí zároveň avizuje, že na budúci rok by sa mala dokončiť obnova synagóg v Bardejove, Trnave či Žiline. Už v januári 2016 sa slávnostne otvorí prvé Múzeu holokaustu na Slovensku. Múzeum bude patriť pod Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum židovskej kultúry a vzniká v areáli bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Projekt rekonštrukcie barakov bývalého pracovného a koncentračného tábora Židov v Seredi za takmer 2,5 milióna eur je financovaný z regionálneho operačného programu. Pripravilo ho a predložilo ministerstvo kultúry v spolupráci so SNM – Múzeom židovskej kultúry. Na budúci rok pripravuje Židovské komunitné múzeum v Bratislave výstavný projekt Znovuobjavené dedičstvo, ktoré pripomenie 90. výročie postavenia bratislavskej synagógy.

 

Za štvrťstoročie od pádu komunizmu vznikli rôzne, štátne, obecné aj komunitné inštitúcie, ktoré sa aktívne venujú obnove kultúrneho dedičstva Slovenska. Vďaka nim vyšli k téme mnohé publikácie, uskutočnili sa výskumy, kultúrne a vzdelávacie akcie. Obnovili sa aj synagógy a ďalšie židovské pamiatky v mnohých mestách Slovenska. “Vznikla Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva, ktorá zahŕňa 25 objektov. Je to komplexný projekt, ktorého súčasťou je výskum, vzdelávanie a propagačné aktivity, ktorých cieľom je prispieť k zachovaniu a obnove židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku,” informujú ďalej organizátori v tlačovej správe o konferencii. 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Ružomberok podá projekt na obnovu synagógy

Ružomberská radnica chce v tomto roku získať 1,3 mil. € z eurofondov na rekonštrukciu židovskej synagógy. Potvrdil to primátor mesta Michal Slašťan. “Po rokovaní s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavlom Frankom sme sa dohodli, že zväz objekt synagógy predá mestu za symbolické euro. Správcom budovy musí byť nezisková organizácia,” vysvetlil.