Súpis pamiatok okresu Martin

Obrázok k článku

Pamiatkový úrad vydal a na výstave Nostalgia EXPO v Bratislave pokrstili novú publikáciu. Publikácia je druhým dielom edičného radu o pamiatkovom fonde Slovenskej republiky. Pamiatkový úrad SR touto cestou prezentuje výsledky dlhodobej dokumentačnej a výskumnej práce všetkých druhov pamiatok a pamiatkových území dolného Turca. Autori podávajú zrozumiteľným spôsobom podrobnú syntézu poznatkov a informácií o jednotlivých pamiatkach, ako aj aktuálne informácie, ktoré sú súčasťou evidencie ústredného zoznamu pamiatkového fondu.

Úvodné kapitoly sú venované náčrtu širších historických, spoločenských, politických a kultúrnych súvislostí, ktoré ovplyvňovali formovanie skúmaného územia, vývoj jeho výtvarného umenia, umeleckých remesiel a architektúry.
V katalógovej časti sú po úvodnom hlavnom sídle okresu a jeho katastrálnych častiach abecedne zoradené jednotlivé obce. Pri každej obci sú uvedené historické názvy, podoba a popis platného erbu, geografická poloha, stručný historický vývoj a charakteristika urbanizmu. Nasledujú samotné heslá o národných kultúrnych pamiatkach, ktoré sa v obci nachádzajú.

Celofarebná publikácia využíva dobové i súčasné fotografie doplnené mapami,  nákresmi pôdorysov a originálnymi návrhmi stavieb, ktoré približujú premeny a hodnoty dnešného pamiatkového fondu.

 

Cena: 25 €

Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zost.: Ľubica Szerdová-Veľasová, Veronika Kapišinská
Pamiatkový úrad SR a Vydavateľstvo SLOVART, Bratislava 2012, 624 s.
ISBN 978-80-556-0784-9

 

Obrázok k článku


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa harp
Offline

reakcie z Facebook-u

 

Adriana Danielova, Pavol Ižvolt and Martin Ilečko like this.

 

Eva Uherová Kniha sa páči aj mne, len škoda, že členenie na okresy trošku oklieštilo tradičné ponímanie Turca.
15 hours ago · Like · 1

Martin Ilečko Turca, Spiša, Gemera..............
2 hours ago · Like

 

Michal Harp Hrcka Eva, tiez som tam nasiel mnozstvo veci ktore by bolo treba doplnit. Ale ako som vravel niekomu na krste tej knihe sa neda vytknut nic. V tejto dobe a spolocenskej situacii je proste dokonala. Zaroven ju vnimam ako dobry startovaci mostik pre jej buduce doplnanie a rozvijanie. Mam z nej ohromnu radost.
2 minutes ago · Like

Michal Harp Hrcka Martin, tesi ma ze vydavanie dielov postupuje takto. Keby vydali ako dalsiu Bansku Stiavnicu presne by to sledovalo moj pohyb po Slovensku. Narodil som sa v RBK, detstvo prezil v Martine a zijem v Stiavnici. >>> male zamyslenie nad postupom rychlosti vydavania publikacii najdete spolu s komentarmi z FB na Obnova.sk
A few seconds ago · Like

Obrázok používateľa harp
Offline

http://www.obnova.sk/blog/supis-narodnych-kulturnych-pamiatok-300-rokov

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.