Súpis pamiatok okresu Martin

Obrázok k článku

Pamiatkový úrad vydal a na výstave Nostalgia EXPO v Bratislave pokrstili novú publikáciu. Publikácia je druhým dielom edičného radu o pamiatkovom fonde Slovenskej republiky. Pamiatkový úrad SR touto cestou prezentuje výsledky dlhodobej dokumentačnej a výskumnej práce všetkých druhov pamiatok a pamiatkových území dolného Turca. Autori podávajú zrozumiteľným spôsobom podrobnú syntézu poznatkov a informácií o jednotlivých pamiatkach, ako aj aktuálne informácie, ktoré sú súčasťou evidencie ústredného zoznamu pamiatkového fondu.

Úvodné kapitoly sú venované náčrtu širších historických, spoločenských, politických a kultúrnych súvislostí, ktoré ovplyvňovali formovanie skúmaného územia, vývoj jeho výtvarného umenia, umeleckých remesiel a architektúry.
V katalógovej časti sú po úvodnom hlavnom sídle okresu a jeho katastrálnych častiach abecedne zoradené jednotlivé obce. Pri každej obci sú uvedené historické názvy, podoba a popis platného erbu, geografická poloha, stručný historický vývoj a charakteristika urbanizmu. Nasledujú samotné heslá o národných kultúrnych pamiatkach, ktoré sa v obci nachádzajú.

Celofarebná publikácia využíva dobové i súčasné fotografie doplnené mapami,  nákresmi pôdorysov a originálnymi návrhmi stavieb, ktoré približujú premeny a hodnoty dnešného pamiatkového fondu.

Cena: 25 €

Národné kultúrne pamiatky na Slovensku – okres Martin

Zost.: Ľubica Szerdová-Veľasová, Veronika Kapišinská
Pamiatkový úrad SR a Vydavateľstvo SLOVART, Bratislava 2012, 624 s.
ISBN 978-80-556-0784-9

Obrázok k článku

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ocenili zakladateľov pamiatkových úradov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel udelili v sobotu 24. apríla 2010 v Červenom Kláštore v Kežmarskom okrese cenu Pamiatkového úradu SR za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky – Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2010. Laureátmi tohto najvyššieho ocenenia za pamiatkovú ochranu sa stali: Stanislav Dúbravec, Alojz Jursa a František Markuš in memoriam. Ocenení stáli pred 50 rokmi pri zrode dnešných krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici, Bratislave a v Prešove. Ceny odovzdala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. Agentúru SITA o tom informovala Mária Riháková z Pamiatkového úradu Bratislava, redakcie Pamiatky a múzeá.

Odpovede

 1. reakcie z

  reakcie z Facebook-u

   

  Adriana Danielova, Pavol Ižvolt and Martin Ilečko like this.

   

  Eva Uherová Kniha sa páči aj mne, len škoda, že členenie na okresy trošku oklieštilo tradičné ponímanie Turca.
  15 hours ago · Like · 1

  Martin Ilečko Turca, Spiša, Gemera…………..
  2 hours ago · Like

   

  Michal Harp Hrcka Eva, tiez som tam nasiel mnozstvo veci ktore by bolo treba doplnit. Ale ako som vravel niekomu na krste tej knihe sa neda vytknut nic. V tejto dobe a spolocenskej situacii je proste dokonala. Zaroven ju vnimam ako dobry startovaci mostik pre jej buduce doplnanie a rozvijanie. Mam z nej ohromnu radost.
  2 minutes ago · Like

  Michal Harp Hrcka Martin, tesi ma ze vydavanie dielov postupuje takto. Keby vydali ako dalsiu Bansku Stiavnicu presne by to sledovalo moj pohyb po Slovensku. Narodil som sa v RBK, detstvo prezil v Martine a zijem v Stiavnici. >>> male zamyslenie nad postupom rychlosti vydavania publikacii najdete spolu s komentarmi z FB na Obnova.sk
  A few seconds ago · Like

Comments are closed.