Pripomenú si stredovekú bitku pri Rozhanovciach

Obrázok k článku

Mesto Košice v spolupráci s obcami Hrašovík, Beniakovce a Rozhanovce si chcú 18. júna na poliach medzi Hrašovíkom a Beniakovcami pripomenúť 699. výročie bitky pri Rozhanovciach. „Ide o jedinečnú historickú udalosť, porovnateľnú s inými bitkami napríklad pri Moháči, či Slavkove, na ktorú by sme nemali zabudnúť. Chceme sa aj takýmto spôsobom pripraviť na veľkolepé oslavy 700. výročia na budúci rok," uviedol Ján Mičovský z komunikačného oddelenia Magistrátu mesta Košice a jeden z hlavných organizátorov podujatia. Uviedol,že pri tvorbe scenára čerpali z dobových dokumentov a diela renomovaného historika Halagu v snahe o čo najvernejšie zobrazenie.

Bitka pri Rozhanovciach sa významnou mierou zapísala nielen do košických, ale európskych dejín. Na poli sa 15. júna 1312 stretli vo veľkej bitke stúpenci kráľa Karola Róberta a Omodejovcov. Karol Róbert takmer prehranú bitku napokon vyhral vďaka Košičanom, ktorí sa v rozhodujúcej chvíli pridali k panovníkovi a na dlhé stáročia tak ovplyvnili osudy svojho mesta. Kráľ na pomoc nikdy nezabudol a hviezda mesta začala od tých čias

„Vo svete sú stredoveké bojiská miestom mimoriadneho záujmu a my doteraz na rozhanovskom bojisku nemáme ani kameň, ktorý by pripomínal najväčšiu stredovekú bitku na území Slovenska. Som presvedčený, že práve tadiaľto vedie atraktívna cesta k poznávaniu dejín mesta a k zvýšeniu hrdosti naň," povedal primátor Košíc Richard Raši. Mičovský uviedol, že je to príležitosť, aby sa s pomocou mesta Košice i v okolí rozhanovského poľa a obcí Rozhanoviec, Beniakoviec a Vajkoviec podarilo pripraviť akýsi prírodný skanzen na bojisku, ktorý by obsahoval pamätník, náučné chodníky, rôzne artefakty, informačné tabule a stal sa tak lákadlom pre turistov nielen zo Slovenska. V dedine Rozhanovce má vzniknúť miestne múzeum.

Rekonštrukcia bitky 18. júna bude mať tri časti - Kráľ prichádza a samotná bitka s 13 obrazmi, Vitajte v XIV. storočí a Stredovek naživo. Diváci budú môcť ochutnať jedlá a nápoje, aké sa podávali v stredoveku.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.