Od bitky pri Rozhanovciach uplynie 700 rokov

Bitka pri Rozhanovciach (1312), Obrázková kronika

Pamätné dni k 700. výročiu najväčšej stredovekej bitky na území Slovenska budú v piatok 15. júna a v sobotu 16. júna. V piatok 15. júna o 14:00 v parčíku pri Obecnom úrade v Rozhanovciach odhalia pamätník slávnej bitky. Zo spišského travertínu ho zhotovili kamenosochári – otec Ladislav a syn Ladislav Staňovci z Valalík, pre ktorých to bola umelecká výzva. V päťtonovom kamennom kolose zobrazili bitku Karola Róberta z Anjou proti vojskám Omodejovcov, ako ju zachytil kronikár vo Viedenskej iluminovanej kronike. Kamenná plastika bola vytvorená vďaka grantovému príspevku z programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita – Krajina nespoznaná.

V priestoroch Obecného úradu v Rozhanovciach potom otvoria expozíciu pripomínajúcu historickú udalosť. Večerný program od 20:30 bude patriť v rozhanovskom amfiteátri svetovej premiére drámy Jonáša Záborského Bitka pri Rozhanovciach v réžii Jána Sabola podľa scenára Petra Himiča a s hercami košických a prešovských divadiel.

Rekonštrukcia bitky v 13 obrazoch sa začne v sobotu 16. júna o 11:00 na historickom bojisku na poliach medzi obcami Rozhanovce a Beniakovce. Od 14:00 je na tom istom mieste pripravený kultúrny program Kráľ sa zabáva, v ktorom budú účinkovať skupiny historického šermu. Bábkové divadlo Košice prispeje historickou inscenáciou Occasin a Nicolleta. Paralelne s javiskovým programom uvidia návštevníci ukážky života v stredovekých táboroch, historickej kuchyne, remesiel, náradia či zbraní. Program vyvrcholí stredovekou ohňovou šou.

Bitka pri Rozhanovciach – Wikipédia

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vavrišovo: Múzeum bude atrakciou kultúrneho turizmu pod Tatrami

Múzeum bitky pri Vavrišove otvorili v piatok 29. októbra 2010 vo Vavrišove v okrese Liptovský Mikuláš. Malo by sa stať jedinečnou atrakciou kultúrneho turizmu v podhorí Západných Tatier. Pre agentúru SITA to uviedla Jana Benková z obecného úradu. „Realizácia múzea je súčasťou väčšieho projektu, v rámci ktorého sa konali dva ročníky podujatia Bitka pri Vavrišove, postavili pamätník pri obecnom úrade či vydali zborník dejín obce. Na múzeum sme získali 235-tisíc € z eurofondov,“ uviedla.

Cez víkend bude na Spišskom Hrade nočný hororový program

LEVOČA 23. júna 2004 (SITA) – Nočný hororový program Dracula uvedie cez víkend sériu podujatí na Spišskom hrade, ktoré pripravilo Spišské múzeum v Levoči na spestrenie expozície počas letnej turistickej sezóny. Na najväčšom slovenskom hrade sa predstaví Skupina historických scén Locus. Program bude súčasťou nočnej prehliadky Spišského hradu v piatok a sobotu so začiatkom o 21:00. Hrad bude počas nočného vystúpenia skupiny Locus osvetlený len fakľami. Po vystúpení potom opäť zapnú nočné osvetlenie. Agentúru SITA informoval manažér kultúrnych aktivít Spišského múzea Ľuboš Petruška. Skupina Locus bude na hrade vystupovať aj počas dňa.