Budmerice budú slúžiť umeniu aj verejnosti

Obrázok k článku

Rekonštrukcia budmerického kaštieľa sa začne hneď, ako bude mať ministerstvo kultúry k dispozícii projektovú dokumentáciu. Tomu však predchádzajú rokovania s Pamiatkovým úradom SR, bez ktorých sa súťaž na projektovú dokumentáciu vypísať nedá. Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča nepôjde o zložitú a finančne náročnú rekonštrukciu, akou má byť napríklad rekonštrukcia a modernizácia bratislavského sídla Slovenskej národnej galérie (SNG). “Po nevyhnutnej rekonštrukcii Budmeríc, ktorá by sa mohla udiať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov, by sa Budmerice mali stať účelovým zariadením ministerstva kultúry, prípadne niektorej jeho organizácie,” povedal v rozhovore pre agentúru SITA Marek Maďarič. Ministerstvo kultúry by poskytovalo v budmerickom kaštieli tie služby, ktoré v ňom do konca mája 2011 poskytoval Literárny fond. “S tým, že by si tam mohli inštitúcie ako Literárny fond, alebo akékoľvek iné objednávať tvorivé pobyty pre umelcov, semináre, konferencie a tak ďalej,” konkretizoval svoje predstavy Maďarič.

V plánoch na budúce verejno-prospešné využitie kaštieľa, ktorý koncom 19. storočia postavil v romantickom slohu rod Pálffyovcov, sa podľa Maďariča veľmi aktivizuje i obec Budmerice, ktorá by chcela využívať či už jeho park, alebo aj priestory kaštieľa. “Určite urobím všetko preto, aby bol doterajší účel budmerického kaštieľa z veľkej časti zachovaný,” avizoval šéf rezortu kultúry. Zdôraznil, že kaštieľ určite nemieni predávať alebo privatizovať.

Rekonštrukcia kaštieľa v Budmericiach patrí medzi tohtoročné priority Ministerstva kultúry (MK) SR. Prvé úvahy o zmene Budmeríc po ich rekonštrukcii na účelové zariadenie MK SR zverejnilo ministerstvo v júli 2012. Ministerstvo má v súčasnosti účelové zariadenia v Bratislave na Bielej ulici a v Banskej Štiavnici. Pribudnúť by k nim mohol aj kaštieľ v Budmericiach, v obci medzi Bratislavou a Trnavou. Podľa doterajších informácií by na rekonštrukciu kaštieľa v Budmericiach malo ministerstvo minúť 1,5 mil. eur. Začať by sa mala pravdepodobne toto leto a trvať by mala asi jeden a pol roka.

Národnú kultúrnu pamiatku – kaštieľ v Budmericiach v máji a júni 2012 vďaka iniciatíve ministra kultúry Mareka Maďariča dočasne ako náhradnú školu využívalo takmer dvesto detí z Budmeríc a okolia. V škole im totiž prasklo vodovodné potrubie a obec musela nájsť urýchlene náhradné priestory na vyučovanie. Operatívne ich ponúklo MK SR ako vlastník kaštieľa.

Národnú kultúrnu pamiatku – kaštieľ v Budmericiach v rozľahlom anglickom parku využíval najmä na tvorivé pobyty viac ako 50 rokov Literárny fond. Fond sa z kaštieľa musel pre skončenie nájomnej zmluvy vysťahovať vlani začiatkom leta. Nájomná zmluva mu vypršala 31. mája 2011 a vysťahovať sa musel do konca júna, inak mu hrozilo penále. Literárny fond už v novembri 2010 listom upozornil na blížiaci sa termín skončenia nájomnej zmluvy. Jednou z možností bolo podľa fondu aj zaradenie Literárneho fondu medzi inštitúcie, ktorým môže správca ponúknuť majetok štátu za nižšie než trhové nájomné. To si však vyžadovalo novelu zákona o správe majetku štátu. Nasledovné konkurzy MK SR na nájomcu kaštieľa neboli úspešné.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

Comments are closed.