Bratislava: Pre Staromestskú až 16 riešení

Bratislavské Staré Mesto má 16 možností riešenia problému Staromestskej ulice. Okrem piatich vyzvaných kolektívov architektov im prišlo 11 ďalších projektov aj od rozličných zvučných mien. Na dnešnom brífingu to povedal hlavný architekt hlavného mesta Štefan Šlachta. Ako tvrdí, každý z piatich návrhov je špecifický a prináša niečo nové. Nechcel sa však k nim bližšie vyjadrovať, aby sa zvyšných 11 necítilo znevýhodnene. Títo budú svoje nápady prezentovať asi do desiatich dní.

Všetkých päť návrhov bolo spracovaných profesionálne a kvalitne, no názory na riešenie sa rozchádzali od striedmych, ktoré riešili isté body, cez odvážnejšie, až po tie na filozofickej úrovni. Ako povedal Šlachta hľadá sa ekonomicky vyvážené riešenie problému.

Jedným z riešení je zapustenie ulice do zeme. Niektoré z návrhov chceli cestu posunúť nižšie pod jej súčasnú úroveň, iné ju ponechávali v súčasnom stave alebo ju zapúšťali len čiastkovo. Ako tvrdí hlavný architekt, teraz si treba určiť hierarchiu hodnôt.

Staromestská predstavuje problém zo strany architektov, urbanistov, dopravárov aj pamiatkarov. Najväčší problém je však tlak zo strany investorov, ktorí by s výstavbou mohli lokalitu úplne zafixovať. Podľa Šlachtu má Staromestská vyriešiť problém parkovania v centre mesta buď podzemným parkovaním alebo parkovacím domom.

Po prezentácii všetkých návrhov bude výstava projektov. V priebehu budúceho roku by mali workshopy vyústiť do spracovania územného plánu zóny, aby sa mohlo začať s realizáciou riešenia. Staromestská ulica patrí k dôležitým mestským lokalitám, ktorého doriešenie je pre budúci obraz mesta a jeho fungovanie veľmi významné. Zásadné požiadavky, z ktorých magistrát vychádza, sú rozšírenie pešej zóny Starého Mesta vo všetkých smeroch, zachovanie pohľadov na fortifikačné múry, zachovanie dopravnej trasy, ale aj vytváranie riešení pre novú zástavbu a skĺbenie starej a novej architektúry.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najakútnejší problém Múzea mesta Bratislavy

Najväčším problémom, s ktorým sa už dlhší čas borí Múzeum mesta Bratislavy, je zatápanie depozitu nábytku v bratislavskej Dúbravke. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ múzea Peter Hyross. “Najakútnejší problém, čo sa uloženia zbierkových predmetov týka, rieši múzeum v Dúbravčiciach. Tam má dve haly s historickým nábytkom, pričom do jednej z nich veľmi intenzívne zateká,” povedal Hyross. Múzeum podľa neho v rámci svojich “skromných finančných možností” tmelilo a odstránilo najhoršie a najakútnejšie nedostatky. Do akej miery sa múzeu podarilo problém aspoň čiastočne vyriešiť, sa podľa Hyrossa ukáže až po roztopení snehu.

Zmietnuť zo stola?

Realizácia Nového mosta cez Dunaj v Bratislave pred viacerými desaťročiami necitlivo narušila celkový vzhľad historického jadra nášho hlavného mesta. Dodnes sa vedú rozmanité diskusie o tom, ako spojiť hrad s centrom. Jedným z návrhov riešenia bola aj štúdia profesora Janáka. Anketovú otázku sme položili dvom námestníkom primátora hl. mesta SR Bratislavy: