BA: Workshop o budúcej podobe Staromestskej ulice predĺžili

Workshop s cieľom nájsť budúcu podobu Staromestskej ulice v Bratislave bude trvať ešte ďalšie dva týždne. Pôvodne sa mal skončiť vo štvrtok 16. októbra, mesto sa však po dohode s architektonickými ateliérmi rozhodlo pre predĺženie termínu. Vyzvané kolektívy tak budú o možnej novej podobe Staromestskej ulice diskutovať do 29. októbra. Vzhľad a využitie Staromestskej ulice je súčasťou projektu rozširovania pešej zóny v centre mesta. Tá sa naposledy rozširovala smerom na Župné námestie, ďalším krokom bola rekonštrukcia Obchodnej ulice a Hurbanovho námestia. Agentúru SITA informovala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.

K zásadným požiadavkám, z ktorých mesto pri projekte vychádza, patrí rozšírenie staromestskej pešej zóny vo všetkých smeroch, teda na nábrežie, Vydricu, Hrad, Zochovu a Konventnú ulicu a Hodžovo námestie. Zároveň by mali byť zachované pohľady na fortifikačné múry starého mesta a funkcie dopravnej trasy Staromestskej ulice. Na druhej strane by sa však mali vytvárať aj možnosti pre novú zástavbu v primeranom rozsahu či skĺbenie starej a novej architektúry. Riešením projektu je zároveň tvorba územného plánu zóny.

Primátor si vie predstaviť, že by sa ulica zapustila o úroveň nižšie. Tým by sa nad Staromestskou ulicou vytvoril priestor, napríklad pre pešiu či oddychovú zónu a bezkolízne napojenie Hradného vrchu na Staré Mesto. Vylúčené by tak nebolo ani predĺženie Kozej ulice. Primátor však zároveň upozornil, že dopravu na Staromestskej ulici treba zachovať, preto neprichádza do úvahy návrh, aby sa ulica zrušila úplne a zostali by len zjazdy z mosta na nábreží. “Návrhy však musia byť realizovateľné, teda nie vzdušné zámky,” podotkol Andrej Ďurkovský pri otvorení workshopu 16. septembra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zmietnuť zo stola?

Realizácia Nového mosta cez Dunaj v Bratislave pred viacerými desaťročiami necitlivo narušila celkový vzhľad historického jadra nášho hlavného mesta. Dodnes sa vedú rozmanité diskusie o tom, ako spojiť hrad s centrom. Jedným z návrhov riešenia bola aj štúdia profesora Janáka. Anketovú otázku sme položili dvom námestníkom primátora hl. mesta SR Bratislavy: