Archeológovia v Herodesovom paláci objavili divadelnú lóžu

Izraelským archeológom sa podarilo vykopať prepychovú, súkromnú divadelnú lóžu v 400-miestnom zariadení v zimnom paláci kráľa Herodesa Veľkého v júdejskej púšti, uviedol v utorok vedúci výskumného tímu. Ehud Netzer z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme povedal, že miestnosť poskytuje ďalší dôkaz o známom extravagantnom vkuse kráľa Herodesa. Podľa jeho slov okolo roku 15 p.n.l. poveril Herodes rímskych umelcov, aby ozdobili steny divadla komplikovanými maľbami a sadrovými okrasami. Jeho vrchné časti zobrazujú maľby okien, cez ktoré je možné vidieť rieku a more s veľkou plachetnicou.
Herodes bol kráľom Judey pod rímskou okupáciou v rokoch 37 až 4 p.n.l. Preslávil sa rozsiahlou výstavbou po celej oblasti. Nálezisko nachádzajúce sa na vrchole umelo vytvorenej hory po prvý raz skúmali v roku 2007. Podľa Netzera sa tam nachádzal aj bazén, kúpele či záhrady. Podľa archeologických dôkazov život divadla netrval dlho. Stavitelia ho zámerne zničili, aby zachovali kužeľovitý tvar umelého vrchu. Po Herodesovej smrti sa komplex stal pevnosťou židovských rebelov bojujúcich proti rímskej okupácii. Rímski vojaci ho zničili v roku 71 n.l.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia identifikovali ruiny paláca zo 7. storočia

Ruiny nachádzajúce sa v severnom Izraeli, o ktorých sa vedci domnievali, že kedysi boli synagógou, najnovšie identifikovali ako palác zo 7. storočia. Používal ho kalif z dynastie Umajjovcov, ktorý začal s konštrukciou jeruzalemského Skalného dómu, uviedli v utorok archeológovia. Nálezisko sa nachádza na brehu Tiberiadskeho jazera a bolo miestom, kde kedysi stál palác Al-Sinnabra. Arabskí historici o ňom síce písali, jeho presné miesto však dlho nebolo známe, povedali vedci z Telavivskej univerzity.

V Jeruzaleme odhalili vzácnu fresku z 12. storočia

V Izraelskom múzeu v Jeruzaleme verejnosti prvýkrát predstavili časť vzácnej fresky z 12. storočia, ktorá zobrazuje Ježiša, Pannu Máriu a Jána Krstiteľa. Stalo sa tak v pondelok 26. júla 2010 pri príležitosti znovuotvorenia múzea po trojročnej renovácii. Freska, ktorú objavili v roku 1999 v hrobke Panny Márie v Getsemanskej záhrade, mohla byť podľa odborníkov pôvodne až deväť metrov vysoká. Do dnešných dní sa z nej však zachovala iba spodná časť zobrazujúca nohy. V okolí Jeruzalema sa doteraz našli iba dve ďalšie podobné fresky, ostatné podľa archeológov zničili Saladinove vojská, ktoré dobyli Jeruzalem v roku 1187.

Objavili najstarší zachovaný text v Jeruzaleme

Izraelskí archeológovia z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme objavili úlomok hlinenej dosky, ktorá obsahuje nápis pochádzajúci zo 14. storočia pred naším letopočtom. Ide o vôbec najstarší zachovaný nápis nájdený na území Jeruzalema. Doteraz najstarší nález obsahujúci text je až o 600 rokov mladší.

Odpovede

  1. Archeológovia v Herodesovom paláci objavili divadelnú lóžu

    Zomrel objaviteľ Herodesovej hrobky

    BRATISLAVA 29. októbra (SITA/AFP/AP) – Izraelský archeológ, ktorý v roku 2007 objavil hrobku kráľa Herodesa, zomrel vo štvrtok 28. oktobra 2010 v nemocnici na následky pádu. Sedemdesiatšesťročný Ehud Netzer sa zranil v pondelok na nálezisku Herodion, keď náhle povolilo zábradlie, o ktoré sa opieral a on spadol z niekoľkometrovej výšky. Previezli ho do jeruzalemskej nemocnice Hadassah Ein Kerem, kde sa ho však už nepodarilo zachrániť.

    Ehud Netzer bol najznámejší svojím objavom z roku 2007, kedy odkryl Herodesovu hrobku v jeho paláci južne od Jeruzalema. Izraelský archeológ skúmal Herodion viac ako tri desaťročia. Okrem toho vyučoval na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Podľa slov jeho kolegu Davida Amita bol Ehud Netzer “kombináciou prvotriedneho archeológa, architekta, ktorý vedel načrtnúť veľký obraz krajiny a monumentálnych budov a muž s ojedinelými organizačnými schopnosťami potrebnými na uskutočnenie rozsiahlych vykopávok,” vyjadril sa Amit.

Comments are closed.