Objavili pyramídu s mayskými nástennými maľbami

Tímu vedcov sa v Mexiku podarilo nájsť veľkú maľovanú pyramídu, ktorá je pokrytá asi 46-timi každodennými výjavmi zo života Mayskej civilizácie.

Trojposchodovú pyramídu, ktorá je asi 11 metrov široká, objavili v archeologickej oblasti Calakmul. Zvyšky keramiky, ktoré sa tam našli naznačujú, že konštrukcia omaľovanej pyramídy začala niekedy v rozmedzí rokov 420 a 620. Vedci tvrdia, že na tejto stavbe už prebiehalo asi sedem prestavieb, no práve pri tretej z nich začali Mayovia s vonkajšími nástennými maľbami, čo bolo v tejto oblasti veľmi neobvyklé.


Maľby zobrazujú skupiny mužov, žien a detí, ktoré vykonávajú rozličné činnosti. Archeológovia sa domnievajú, že rozličné druhy oblečenia, ktoré maľby znázorňujú, odlišujú sociálne skupiny ľudí. Medzi znázornenými scénami sú aj postavy pripravujúce potravu a iní ľudia zachytení pri chôdzi či pohybe. Nástenné maľby sa v tejto chvíli podrobujú čisteniu a konzervácií, zatiaľ čo odborníci z talianskej univerzity analyzujú použité pigmenty a techniky.


Informáciu zverejnil internetový portál muyinteresante.es.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.

Renesančné trulice VI

2. TRUHLICE CUDZEJ PROVENIENCIE

Truhlice pochádzajúce z oblastí ležiacich mimo nášho územia sa na Slovensko dostali predovšetkým vďaka zberateľskej vášni niektorých predstaviteľov významných šľachtických rodov. Medzi nimi sú touto záľubou známi najmä Pálffyovci, ktorí svojimi zberateľskými aktivitami obohatili o taliansky renesančný nábytok napríklad hrad Červený Kameň, či Bojnický zámok, alebo Andrássyovci, ktorých zberateľstvu podobne vďačí múzeum vytvorené v priestoroch kaštieľa v Betliari.