Archeológovia objavili staroveký kameňolom v Jeruzaleme

Izraelskí archeológovia v Jeruzaleme objavili staroveký kameňolom, z ktorého mohol podľa nich kráľ Herodes pred dvetisíc rokmi získavať kamene na stavbu Druhého chrámu.Kameňolom bol podľa izraelského úradu pre starožitnosti súčasťou rozsiahlejšej siete lomov, ktoré Herodes v meste využíval. Najväčšie kamene pochádzajúce z lomu boli pravdepodobne dlhé asi 2,74 metra, široké 1,83 metra a vysoké 1,83 metra. Ich veľkosť podľa archeológov naznačuje, že mohli byť použité na stavbu chrámových stien. Do súčasnosti sa z týchto čias zachovala len časť západného múru, nazývaná aj Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstarší zachovaný text v Jeruzaleme

Izraelskí archeológovia z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme objavili úlomok hlinenej dosky, ktorá obsahuje nápis pochádzajúci zo 14. storočia pred naším letopočtom. Ide o vôbec najstarší zachovaný nápis nájdený na území Jeruzalema. Doteraz najstarší nález obsahujúci text je až o 600 rokov mladší.

V Jeruzaleme odhalili vzácnu fresku z 12. storočia

V Izraelskom múzeu v Jeruzaleme verejnosti prvýkrát predstavili časť vzácnej fresky z 12. storočia, ktorá zobrazuje Ježiša, Pannu Máriu a Jána Krstiteľa. Stalo sa tak v pondelok 26. júla 2010 pri príležitosti znovuotvorenia múzea po trojročnej renovácii. Freska, ktorú objavili v roku 1999 v hrobke Panny Márie v Getsemanskej záhrade, mohla byť podľa odborníkov pôvodne až deväť metrov vysoká. Do dnešných dní sa z nej však zachovala iba spodná časť zobrazujúca nohy. V okolí Jeruzalema sa doteraz našli iba dve ďalšie podobné fresky, ostatné podľa archeológov zničili Saladinove vojská, ktoré dobyli Jeruzalem v roku 1187.