Archeológovia identifikovali ruiny paláca zo 7. storočia

Ruiny nachádzajúce sa v severnom Izraeli, o ktorých sa vedci domnievali, že kedysi boli synagógou, najnovšie identifikovali ako palác zo 7. storočia. Používal ho kalif z dynastie Umajjovcov, ktorý začal s konštrukciou jeruzalemského Skalného dómu, uviedli v utorok archeológovia. Nálezisko sa nachádza na brehu Tiberiadskeho jazera a bolo miestom, kde kedysi stál palác Al-Sinnabra. Arabskí historici o ňom síce písali, jeho presné miesto však dlho nebolo známe, povedali vedci z Telavivskej univerzity.

Archeológovia nálezisko objavili začiatkom päťdesiatych rokov 20. storočia, no identifikovali ho ako ruiny starobylej synagógy. Túto teóriu však v roku 2002 spochybnil odborník z University of Chicago, ktorý sa domnieval, že v oblasti kedysi stál palác Al-Sinnabra. Najnovší archeologický výskum odborníkov z jeruzalemskej Hebrejskej univerzity potvrdil, že nálezisko skutočne bolo miestom, kde sa vládcovia dynastie Umajjovcov schádzali, aby tam strávili zimné mesiace.


Medzi kalifmi, ktorí palác používali, bol Abd al-Malik. Práve on začal s výstavbou Skalného dómu. Umajjovci boli skorou arabskou dynastiou, ktorá vládla na Blízkom východe a v Severnej Afrike

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stonehenge bol po stáročia pohrebným miestom

30. mája 2008 – Vedci zistili, že slávna pamiatka Stonehenge slúžila ako pohrebné miesto 500 rokov od svojho založenia. Datovanie spopolnených ľudských pozostatkov uhlíkovou metódou dokázalo, že britský monument bol cintorínom od svojho založenia približne v roku 3000 p.n.l. až do roku 2500 p.n.l.

Jeruzalem: Objavili dôkaz o Šalamúnovom chráme?

KP / TK KBS, marec 2003 – Tabuľka z pieskovca z juhu Jordánska alebo z oblasti Mŕtveho mora obsahuje desať riadkov textu v prvej osobe. Kráľ Joas, ktorý v 9. storočí pred Kristom 40 rokov vládol v Jeruzaleme, sa v nápise chváli za renovovanie jeruzalemského chrámu. Táto scéna je podrobne popísaná v Starom zákone v 12. kapitole 2. Knihy kráľov. Text nápisu je podľa objaviteľov sčasti totožný so slovami biblického opisu.