Svätá zem: Objavili palác kráľa Dávida?

Vo východnom Jeruzaleme objavili archeológovia pri vykopávkach pravdepodobne palác kráľa Dávida. Nález zvyškov stavby sa nachádza v tzv. Dávidovom meste, na vŕšku južne od starého mesta. Archeologička Eilat Mazarová si je istá, že objavila dom, na ktorého stavbu poslal fénický kráľ Hiram v Týre stavebný materiál a remeselníkov (2 Sam 5,11 a 1 Krn 14,1).
Archeológ Gabriel Barkay z Univerzity Bar-Ilan vyhlásil, že ide o veľmi významný objav, pretože doteraz máme iba málo podložených poznatkov z obdobia vlády kráľa Dávida. Vedci sa domnievajú, že na základe kúskov keramiky z Dávidovho mesta objavili dôkaz o paláci kráľa Dávida, ktorý vládol v období od r. 1004/03 do 965/964 pred Kristom.

Zdroj: KATH-NET/-zg-TK KBS

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Neskorostredoveká architektúra v centre Zvolena

Radoslav Ragač
V stredoveku označovali notára, strážcu mestských privilégií, “okom mesta”. S troškou nadsádzky môžeme podobnú analógiu použiť aj pre radnicu, ktorú považujeme za akési srdce stredovekého mesta. Zvolen patrí do nepočetnej skupiny slovenských miest (Trnava, Krupina, Zvolen, Starý Tekov, Banská Štiavnica), ktoré sa stali plnoprávnym a plnohodnotným mestským organizmom už pred tatárskym vpádom a postupne si začali budovať sídla svojich samosprávnych orgánov – radnice a iné dôležité budovy.