Aj 75 rokov od svojho založenia zohráva UNESCO jedinečnú úlohu tvrdí Korčok

Ústava Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru vstúpila do platnosti 4. novembra 1946, medzi 37 zakladajúcich štátov patrilo aj Československo. Aj 75 rokov od svojho založenia zohráva Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru – UNESCO jedinečnú úlohu. Pri príležitosti 75. výročia založenia UNESCO to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV SR). Presne 4. novembra 1946 vstúpila do platnosti Ústava UNESCO, ktorú 16. novembra 1945 podpísalo 37 krajín vrátane Československa. Slovensko ako jeho nástupnícky štát tak patrí k zakladajúcim štátom tejto medzinárodnej organizácie.

„Slovensko je aktívnym členom UNESCO a podieľa sa na realizácii jeho programov v mnohých oblastiach. Známe sú predovšetkým naše lokality zapísané na Reprezentatívny zoznam svetového dedičstva – Banská Štiavnica, Levoča, Spišský hrad či Bardejov. Slovensko je bohaté na prírodné a kultúrne dedičstvo, preto značku UNESCO možno nájsť v každom kúte našej krajiny,“ povedal Korčok.

Hlavnú myšlienku organizácie vystihuje prvá veta Ústavy UNESCO: „Keďže vojny začínajú v mysliach ľudí, základy mieru musíme stavať práve tam”. UNESCO si výročie pripomína špeciálnou webstránkou, na ktorej prezentuje nielen dosiahnuté výsledky a úspechy, ale aj svoju víziu do budúcnosti. Súčasťou prezentácie je aj sekcia venovaná video-zdraviciam z celého sveta, do ktorej prispeli svojím pozdravom aj prezidentka Zuzana Čaputová a bývalá dlhoročná generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Katarína Kosová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko sa stalo členom Výkonnej rady UNESCO

Slovensko dňa 14. októbra 2009 na zasadaní 35. Generálnej konferencie UNESCO v Paríži zvolili za člena Výkonnej rady UNESCO na štyri roky. Slovenská republika mieni svojím dielom prispieť k napĺňaniu priorít vlády pri budovaní vedomostnej spoločnosti v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, podpory kultúrnej diverzity, ochrany a využívania kultúrneho dedičstva a v ďalších oblastiach pôsobnosti UNESCO.

Odpovede