Zbierky mestského múzea možno presťahujú na prelome rokov

7. septembra 2008 – Múzeum mesta Bratislavy bude mať po 140 rokoch od založenia prvú vlastnú budovy na uloženie svojich zbierok a fondov. Na prelome rokov 2008 a 2009 by mala byť zrekonštruovaná budova bývalej školy na Ivánskej ceste, kde by mali presťahovať väčšinu z viac ako 110-tisíc zbierkových predmetov. Mnohé zbierky sa totiž nachádzajú v už nevyhovujúcich priestoroch. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ múzea Peter Hyross. “Vedenie mesta pri zakladaní múzea v roku 1868 pridelilo tri miestnosti v Starej radnici. Neskôr sa rozširovali pridelené priestory v Aponnyiho paláci, v 80-tych rokoch sa stavali rôzne haly v Dúbravke či za Starým mostom. Tie však neskôr ustúpili plánovanej výstavbe metra,” povedal Hyross. Spomínané riešenia boli podľa neho len provizóriami. Otázka vlastnej budovy opätovne vyvstala pri rekonštrukcii komplexu Aponnyiho paláca a Starej radnice. Uvažovalo sa aj s niektorými výrobnými halami či vojenskými objektmi v Rači a na Devínskej Kobyle, s budovami bývalých škôlok v Petržalke či Kovospracujúcim podnikom mesta Bratislavy na Vajnorskej. Nakoniec sa mesto rozhodlo pre budovu na Ivánskej ceste, ktorú získalo výmenou od Bratislavského samosprávneho kraja.

Do skončenia rekonštrukcie budovy na Ivánskej ceste budú podľa Hyrossa zbierky zatiaľ umiestnené na viacerých miestach v rámci Bratislavy. Časť zbierkových predmetov sa už v súčasnosti nachádza v Dúbravke, Devínskej Novej Vsi, Jarovciach, v Umeleckých remeslách na Beblavého ulici či na iných miestach v centre mesta. Po rekonštrukcii by sa tam mala presťahovať značná časť fondu múzea. Ten okrem prírodovedných zbierok tvoria napríklad vzácne kúsky z Egypta, zbierka streleckých terčov, zbraní, skla, porcelánu a keramiky, hodín, sakrálna zbierka, fond dennej potreby a spotreby, predmety z výstavy Noblesa zachytávajúcej oblečenie medzivojnového obdobia 20. a 30. roky minulého storočia, pozostalosti múzea výtvarníka Arthura Fleischmanna či Múzea Janka Jesenského. Súčasťou bohatého fondu je aj veľká zbierka historického nábytku. Táto zbierka sa však do nových priestorov nepresťahuje a zatiaľ zostane v súčasných priestoroch jednej haly v Dúbravke. “Najprv sa sústredíme na dobudovanie objektu na Ivánskej ceste a na rekonštrukciu Starej radnice. Keď to budeme mať všetko za sebou, budeme hľadať riešenie na umiestnenie nábytku,” dodal Hyross.

Rekonštrukcia štvorpodlažného skeletu na Ivánskej ceste by mala stáť viac ako 23,5 milióna korún (viac ako 780 057 €). Počas rekonštrukcie opravia plochú strechu, budovu zateplia a vymenia okná a technické rozvody. Počíta sa aj s vybudovaním reštaurátorských dielní.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najakútnejší problém Múzea mesta Bratislavy

Najväčším problémom, s ktorým sa už dlhší čas borí Múzeum mesta Bratislavy, je zatápanie depozitu nábytku v bratislavskej Dúbravke. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ múzea Peter Hyross. “Najakútnejší problém, čo sa uloženia zbierkových predmetov týka, rieši múzeum v Dúbravčiciach. Tam má dve haly s historickým nábytkom, pričom do jednej z nich veľmi intenzívne zateká,” povedal Hyross. Múzeum podľa neho v rámci svojich “skromných finančných možností” tmelilo a odstránilo najhoršie a najakútnejšie nedostatky. Do akej miery sa múzeu podarilo problém aspoň čiastočne vyriešiť, sa podľa Hyrossa ukáže až po roztopení snehu.

Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri 2008. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Expozícia Múzea mesta Bratislavy nachádzajúca sa v objekte Starej radnice, tak bude pre záujemcov otvorená celé leto.