Zlatý vek v Karpatoch od júna na Malej hore

Slovenské národné múzeum v Martine sprístupňuje slávnostnou vernisážou 10. júna 2004 výstavu Archeologického múzea SNM v Bratislave. Pod názvom Zlatý vek v Karpatoch, s podtitulom Doba bronzová na Slovensku (2300 – 800 pred n. l.) ju komisársky pripravil prof. Václav Furmánek z Archeologického ústavu SAV Nitra, vo výtvarnom riešení Silvestra Bini (Miláno) a Ivana Hinca (Bratislava). Zaujímavosťou výstavy o dobe bronzovej na Slovensku je, že pred Martinom bola úspešne prezentovaná v talianskych mestách Fiorano Modenese, Legnago, Bondeno a v našom hlavnom meste Bratislava. Z Fiorana Modenese je zhodou okolností vo výstavných expozíciách SNM v Martine aktuálne inštalovaná tiež výstava talianskej keramiky nazvaná Kde kraľuje keramika… Výstava o bronzovej dobe na Slovensku pod názvom Zlatý vek v Karpatoch bude k dispozícii kultúrnej verejnosti do konca leta.


Vlasta Kunovská

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Udelili ceny za ochranu kultúrneho dedičstva

BRATISLAVA 10. septembra 2004 (SITA) – Osobnosti a inštitúcie pôsobiace v oblasti kultúry dnes v Lučenci ocenili za ochranu pamiatok. Ceny časopisu Pamiatky a múzeá za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva odovzdali na slávnostnom otvorení Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Martinské polygrafissimo – V SNM už na Jána

V tomto roku si pripomíname 135. výročie od vzniku Kníhtlačiarskeho účastinného spolku v Turčianskom sv. Martine. Toto malé mesto jeho založením dostalo do vienka základ budúceho pozoruhodného rozvoja tlače, knihy i priemyslu. Myšlienka predstaviť prácu typografov a kníhtlačiarov v rozpätí od jej začiatkov v predminulom storočí až k horúcej súčasnosti, dnes tiež už 60-ročnej a. s. Neografia je pretavená do pripravovanej výstavy.

V SNM otvorili výstavu o histórii Turkov na Slovensku

Turci na Slovensku je názov novej výstavy v Slovenskom národnom múzeu, ktorá prezentuje turecké pamiatky zo zbierok viacerých múzeí na Slovensku. Výstava približuje návštevníkom vyše 150-ročnú históriu Turkov na Slovensku, ktorá začala bitkou pri Moháči. Turecké výboje zanechali v dejinách nášho územia nezmazateľnú stopu. Turci po víťaznej bitke pri Moháči v roku 1526 na dlhšie obdobie ovplyvnili dejiny Európy a predovšetkým nášho územia.