Zbrane a zbroj

Obnova.sk Fotografia

Od 9. júla do 30. septembra 2004 si návštevníci v priestoroch Bojnického zámku môžu pozrieť zaujímavú výstavu zbraní pochádzajúcich z 15. až 19. storočia pod názvom „Zbrane a zbroj“. Vystavené exponáty, zbrane chladné i palné, ako aj brnenia približujú dávny čas krutých bojov, rytierskych turnajov, ale aj lovu a poľovačiek. Okrem zbraní pochádzajúcich z rôznych častí Európy návštevníci majú možnosť vidieť aj orientálne zbrane z Perzie, Indie a Japonska.

Obnova.sk Fotografia

Vystavené zbrane pochádzajú zo zbierkových fondov múzeí patriacich do Slovenského národného múzea – Bojnice, Betliar a Červený Kameň, ďalej Mestského múzea v Bratislave a Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. V dobách dávno minulých, keď človek prvýkrát vzal do ruky kameň, aby zasiahol cieľ, ešte netušil aký krok v dejinách zbraní urobil. O niečo neskôr výrazný pokrok znamenala výroba a použitie luku i kuše. S objavom a rozvojom spracovania železa nastal aj rozmach chladných zbraní, z ktorých najstarším typom je meč. Priam revolúcia vo výzbroji nastala s použitím prvých palných zbraní a strelného prachu v nich. Strelný prach bol objavený v 7. storočí v Číne, kde vznikli aj prvé palné zbrane v 13. storočí. To už pušný prach prenikol do Európy a vývoj palných zbraní zostal doménou európskych krajín až do 19. storočia, kedy sa vo výrobe presadili aj americkí výrobcovia. Európa sa s pušným prachom zoznámila po polovici 13. storočia a najstaršie palné zbrane vznikli začiatkom 14. storočia.

Obnova.sk Fotografia

V priebehu 14. storočia sa začali vyrábať delá a tiež zbrane pre jedného strelca. Celú zbraň vtedy tvorila ťažká hlaveň, a to bronzová alebo železná. V rovnakom čase bola pridaná drevená pažba, ktorá umožňovala lepšiu manipuláciu so zbraňou. Strelný prach i náboj sa vkladali vpredu, do ústia hlavne. Takéto nabíjanie bolo zdĺhavé a komplikované. Nabíjanie zozadu bolo jednoduchšie, ale problémy nastali pri výstrele, pretože prachové plyny unikali zo záveru zbrane a ohrozovali strelcov. Zadovky vznikali v ďalších storočiach, ale až moderná výrobná technológia umožnila dokonalé utesnenie záveru zbrane, a preto až do polovice 19. storočia prevažujú medzi palnými zbraňami predovky. Všetky vystavené zbrane približujú minulé časy a sú dokladom doby, v ktorej vznikli, technických vylepšení a vynálezov, ktoré v priebehu storočí zásadne zmenili spôsob a taktiku boja.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zbrane československých vojakov v SNM

BRATISLAVA 20. mája 2004 (SITA) – Vojenské zbrane a časti výstroja, ktoré používala československá armáda v prvej polovici 20. storočia vystaví od pondelka Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Vo výstavných priestoroch Zimnej záhrady na Vajanského nábreží bude vernisáž o 16:00. Medzi dvestovkou prezentovaných predmetov sú napríklad rakúsko-uhorské zbrane, revolvery, pušky, pištole či známy guľomet Maxim.