Na Bojnickom zámku otvorili zbrojnicu grófa Pálffyho

Zbrojnica grófa Jána Františka Pálffyho obohatila počas letnej sezóny expozície na Bojnickom zámku. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice ju zriadilo pri príležitosti stého výročia úmrtia tohto posledného šľachtického majiteľa zámku. “Vystavené exponáty približujú dávny čas krutých bojov, rytierskych turnajov, ale aj lovu a poľovačiek. Okrem zbraní pochádzajúcich z rôznych častí Európy návštevníci majú možnosť vidieť aj orientálne zbrane z Perzie či Indie,” uviedla pre agentúru SITA vedúca Oddelenia marketingu a služieb Bojnického múzea Petra Gordíková. Zbrojnica je v západnom krídle Zámku Bojnice, prístupná je počas otváracích hodín múzea, a to do konca septembra 2008.

Bojnický zámok stojí na travertínovej kope nad rovnomenným mestom neďaleko Prievidze na Hornej Nitre. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Gróf Pálffy ho na konci 19. storočia dal prestavať podľa vzoru francúzskych gotických zámkov v údolí rieky Loire. Rozsiahla neogotická prestavba sa uskutočnila v priebehu rokov 1889 – 1910. Gróf Pálffy sa jej úplného dokončenia nedožil, zomrel vo Viedni 2. júna 1908, uvádza internetová stránka múzea.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.