Záhadu sôch z Levoče pomohol vylúštiť da Vinci

Levoča a jej strechy, foto: panoramio

Levočskí reštaurátori ukončili tento týždeň reštaurátorský prieskum hlavného oltára v kostole sv. Jakuba v Levoči.

Hoci reštaurátori už neočakávali žiadne významnejšie objavy, keďže pri poslednej generálnej obnove v 50-tych rokoch bol oltár kompletne rozobratý a zreštaurovaný, reštaurátori predsa len našli a vysvetlili jednu zo zaujímavostí.

Tú našli na sochách apoštolov v nadstavci hlavného oltára. Zaujímavosťou týchto sôch je, že všetky sochy mali pôvodne odrezané hlavy a až pri definitívnej montáži boli opäť pripojené k trupu. Ako povedal v piatok na tlačovej besede v Levoči vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč, pri vysvetlení tohto kroku pomohol Leonardo da Vinci. Ten v jednom zo svojich diel radí rezbárom čerstvo vyrezané sochy z lipového dreva dlho variť v čistej vode, čím sa má zabrániť neskoršiemu praskaniu dreva. Levočskí reštaurátori tento postup vyskúšali a potvrdilo sa im to. Podarilo sa tak objasniť jednu zo záhad, ktorej vysvetlenie doteraz nepoznali.

Reštaurovanie hlavného oltára z chrámu sv. Jakuba rozdelili reštaurátori na dve etapy. Do konca tohto roka by chceli obnoviť celý nadstavec, sochársku výzdobu. Podľa Ivana Tkáča nepôjde o generálnu opravu, akú vykonali ešte v 50-tych rokoch bratia Koterbovci, ale len o väčšiu opravu a údržbu hlavného oltára. Práce, ktoré sa vykonali v polovici minulého storočia prispeli k tomu, že sa oltár od Majstra Pavla vôbec zachoval. Prvú etapu by chceli reštaurátori ukončiť najneskôr do Vianoc a čiastočne by chceli dať dole aj lešenie, ktoré je momentálne okolo celého oltára. Náklady na prvú etapu obnovy odhadol Tkáč na viac ako 100-tisíc eur. V druhej etape, ktorá sa začne najskôr na budúci rok, plánujú reštaurátori obnoviť oltárnu skriňu, sochársku výzdobu hlavnej skrine a tabuľové maľby na predeloch oltára. Ukončenie týchto prác odhadol Tkáč najskôr na leto 2015. Náklady na druhú etapu reštaurátorských prác momentálne nevedel vyčísliť. Samotný reštaurátorský prieskum stál doteraz okolo 10-tisíc eur. V rámci prieskumu by tiež chceli vyriešiť zatiaľ neznámy systém označovania sôch apoštolov z nadstavca oltára.

Všetky sochy sú signované písmenami gotickej minuskuly, až na jedinú výnimku v prípade apoštola Ondreja, kde je písmeno napísané latinkou. Reštaurátori zatiaľ neprišli na to, čo by mali tieto písmená vyjadrovať, keďže nie sú ani začiatočnými písmenami mien jednotlivých apoštolov. Potvrdilo sa však, že tieto sochy pochádzajú ešte zo staršieho oltára, pravdepodobne z roku 1370 a dodatočne, pri výstavbe súčasného oltára, boli sochy upravované. 

Chrám sv. Jakuba v Levoči, kde sa nachádza dielo Majstra Pavla z Levoče, patrí k najvýznamnejším gotickým pamiatkam u nás. Hlavný oltár je so svojimi 18,62 metrami najvyšším gotickým oltárom na svete. Tento údaj potvrdili aj merania počas súčasného reštaurátorského prieskumu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Madona známa zo stokorunáčky dostala novú tvár

LEVOČA 13. decembra 2004 (SITA) – Madona, všetkým Slovákom známa zo stokorunovej bankovky, od Majstra Pavla z Levoče dostala novú tvár. Spolu s ostatnými sochami a celým bočným oltárom Narodenia Pána v Chráme sv. Jakuba v Levoči sa po dvoch rokoch reštaurátorských prác opäť predstavila verejnosti. Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru z Levoče ukončili v novembri po dvoch rokoch komplexnú obnovu oltára Narodenia.

Reštaurátori pôsobia v Levoči už 20 rokov

LEVOČA 12. júna 2003 (SITA) – Kostol sv. Jakuba v Levoči, kláštorný kostol v Červenom Kláštore a mauzóleum Andrassyovcov v Trebišove sú prioritami, na ktorých v súčasnosti pracuje Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči. Tohto roku by malo byť ukončené južné nárožie s priľahlou balustrádou na kostole sv. Jakuba v hodnote 17 mil. Sk.