Výstava ôsmich rezbárov odkryje život na dedine

Obrázok k článku

Práce najvýznamnejších aktuálne tvoriacich oravských ľudových rezbárov bude od februára možné vidieť na spoločnej výstave v Námestove a neskôr aj v Dolnom Kubíne. Drevené plastiky majstrov z Revišného, Oravskej Lesnej, Krásnej Hôrky, Podbiela, Babína, Oravského Veselého, Bobrova a Hruštína odkrývajú štruktúru a teplo dreva, rôznorodosť tvarov a hĺbku myšlienky. „Každý z nich prináša svojský pohľad na témy sakrálne, výjavy zo života remeselníkov, dedinského života, ako i na vlastné zobrazenia toho, čo v ich živote bolo natoľko významné a dôležité, že pocítili potrebu zaznamenať to. Aktuálna výstava je po niekoľkých rokoch jediným uceleným spoločným výstavným projektom oravského ľudového rezbárstva a diel, ktoré ešte neboli verejne prezentované,“ povedal riaditeľ Oravského kultúrneho strediska Miroslav Žabenský.
Výstava začne vernisážou 3. februára a do 4. marca 2011 bude nainštalovaná vo výstavných priestoroch Domu kultúry v Námestove. V apríli budú drevorezby zdobiť priestory Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Drevené plastiky získalo Oravskému kultúrnemu stredisku do svojich zbierok cez eurofondy. V budúcnosti by chcelo zbierku rozšíriť o ďalšie práce reprezentujúce staršiu, ale aj mladšiu generáciu rezbárov na Orave.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Sakrálne námety v neprofesionálnej tvorbe

Žilinský v samosprávny kraj – Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne, v spolupráci s Regionalnym ooerodkom kultury v Bielsku-Bialej a Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne pozývajú Vás a Vašich priateľov na otvorenie medzinárodnej výstavy Sakrálne námety v neprofesionálnej tvorbe 06. mája 2005 o 15:00 hod.