Výstava ôsmich rezbárov odkryje život na dedine

Obrázok k článku

Práce najvýznamnejších aktuálne tvoriacich oravských ľudových rezbárov bude od februára možné vidieť na spoločnej výstave v Námestove a neskôr aj v Dolnom Kubíne. Drevené plastiky majstrov z Revišného, Oravskej Lesnej, Krásnej Hôrky, Podbiela, Babína, Oravského Veselého, Bobrova a Hruštína odkrývajú štruktúru a teplo dreva, rôznorodosť tvarov a hĺbku myšlienky. „Každý z nich prináša svojský pohľad na témy sakrálne, výjavy zo života remeselníkov, dedinského života, ako i na vlastné zobrazenia toho, čo v ich živote bolo natoľko významné a dôležité, že pocítili potrebu zaznamenať to. Aktuálna výstava je po niekoľkých rokoch jediným uceleným spoločným výstavným projektom oravského ľudového rezbárstva a diel, ktoré ešte neboli verejne prezentované,“ povedal riaditeľ Oravského kultúrneho strediska Miroslav Žabenský.
Výstava začne vernisážou 3. februára a do 4. marca 2011 bude nainštalovaná vo výstavných priestoroch Domu kultúry v Námestove. V apríli budú drevorezby zdobiť priestory Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Drevené plastiky získalo Oravskému kultúrnemu stredisku do svojich zbierok cez eurofondy. V budúcnosti by chcelo zbierku rozšíriť o ďalšie práce reprezentujúce staršiu, ale aj mladšiu generáciu rezbárov na Orave.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na obnovenej lesnej železnici vypravia motorák

Po takmer štyridsiatich rokoch bude v Oravskej Lesnej po obnovenej lesnej železnici opäť premávať vláčik. Namiesto dreva však bude voziť turistov. Oravské múzeum totiž dokončilo obnovu zvyškov oravskej časti niekdajšej Kysucko-oravskej lesnej úvraťovej železnice a v sobotu 31. mája 2008 ju sprístupní verejnosti.

Najobľúbenejším podujatím Turzovské slávnosti

Pamiatky či atrakcie Oravského múzea navštívilo za ostatných päť rokov viac ako milión ľudí. Pravidelne najvyhľadávanejším je Oravský hrad, ktorého bránami prešlo vlani 173 tisíc návštevníkov. Najobľúbenejším podujatím na hrade sú už tradične Turzovské slávnosti, Rozprávkový svet a nočné prehliadky, expozičnou novinkou hradu je etnografická výstava Oravské zemianstvo. Oravskú lesnú železnicu, ktorá premáva ešte iba dve sezóny, minulý rok vyskúšalo 16 tisíc turistov. Vďaka svojpomocne pripravenému pluhu spustili od decembra aj skúšobnú zimnú prevádzku. “V tomto roku je našou ambíciou inovovať a kreatívne zhodnocovať všetky podujatia Oravského múzea a pokračovať v nastolených trendoch”, povedala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková. V prípade schválenia projektu chce múzeum za pomoci eurofondov renovovať Thurzové podkrovie Oravského hradu, celkové náklady odhadujú na zhruba 622 tisíc eur.