V Oravskej Polhore pripravili 7. ročník rezbárskeho plenéra

Obrázok k článku

Zvukmi dlát ožijú priestory penziónu Hrubjak v Oravskej Polhore v rámci 7. ročníka rezbárskeho plenéra s medzinárodnou účasťou pod názvom Návraty k drevu. Šesťdňové podujatie, ktoré sa začína dnes, pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v spolupráci s Františkom Vorčákom.

 

Témou aktuálneho tvorivého stretnutia bude remeselník z Oravy. S témou sa popasuje osem rezbárov, informovala agentúru SITA Iveta Haplová z dolnokubínskej Osvety. Plastiky do lipy a topoľa vytvoria Milan Kuchťák z Mútneho, Ján Šeliga z Hruštína, Ján Špuler z Bobrova, Peter Pagáčik z Istebného, Alena Mrekajová z Bobrova, Albert Šimrák z Ružomberka, Ľubomír Orság z Oravského Veselého a poľský rezbár – Marcin Lichosyt z Dolnej Zubrice. Rezbári budú svoje diela vystavovať v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne v priebehu augusta.

 

Tvorivé stretnutie je súčasťou projektu Návraty k drevu a kameňu, ktorý v sebe spája tri rezbárske a jeden kamenársky plenér, organizované v tomto roku na Orave. Okrem Oravskej Polhory svoje majstrovstvo prezentujú insitní rezbári v júni v Istebnom, v auguste v Babíne a majstri kamenári sa stretnú v septembri v Oravskom Bielom Potoku.

 

Zámerom Oravského kultúrneho strediska je podľa jeho riaditeľa Miroslava Žabenského doterajšie tvorivé a prezentačné aktivity v oblasti rezbárskej a kamenárskej tvorby dramaturgicky zjednotiť a ucelene prezentovať súčasnú neprofesionálnu tvorbu vychádzajúcu z tradičných postupov, tvarov a námetov. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Zdroj: http://www.pohronskemuzeum.sk

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články