Výstavu kraslíc možno navštíviť do 6. apríla

Obrázok k článku od zora.

Viac ako stovka tvorcov so svojimi kraslicami sa predstavuje na výstave Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Verejnosť ju môže navštíviť do 6. apríla. „Maľovanie veľkonočných vajíčok patrí medzi typické prejavy ľudovej výtvarnej kultúry. Pestrosťou i mnohorakosťou techník zdobenia kraslíc je Slovensko v rámci sveta jedinečné,“ uviedla pri otvorení 17. celoštátnej posúťažnej výstavy Janka Kevešová, členka poroty.

 

Tradičnú techniku lepenia slamou prezentoval Ján Stopjak, Kysučan pôvodom z Námestova. Madeirové dierkované kraslice Ivan Homola zo Seliec. Hlavnú cenu za kolekciu získala Katarína Molnárová z Dolného Kubína.

 

Porota ocenila 12 tvorcov. „Noví krasličiari, ktorých bolo v tomto roku pomerne veľa, do súťaže priniesli aj nové techniky. Nimi získala i výstava ďalší impulz. Zaujala vyššia úroveň zaslaných kolekcií, najmä v detskej kategórii. Pred odoslaním prác školy zodpovednejšie vyberali ako v prechádzajúcich rokoch. Cieľom našich snáh je rozvíjať a prezentovať potenciál šikovných a nadaných slovenských tvorcov,“ prezradil o súťaži a výstave Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Sakrálne námety v neprofesionálnej tvorbe

Žilinský v samosprávny kraj – Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne, v spolupráci s Regionalnym ooerodkom kultury v Bielsku-Bialej a Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne pozývajú Vás a Vašich priateľov na otvorenie medzinárodnej výstavy Sakrálne námety v neprofesionálnej tvorbe 06. mája 2005 o 15:00 hod.