Výstava ľudových odevov z rôznych kútov Slovenska

Karol Plicka: Očová, gazda v kožichu

Slovenské národné múzeum (SNM) pripravilo novú výstavu s názvom Ľudový odev na palete. Výstava ponúka výber zo špičky maliarskych diel reprezentantov výtvarnej moderny s motívmi ľudového odevu. Okrem toho ponúka aj pohľad na tradičné ľudové kroje z rôznych kútov Slovenska. Výstavu Slovenské národné múzeum slávnostne otvára dnes o 16:00.
Na výstave sú exponáty pôvodných slovenských ľudových odevov z viacerých lokalít Slovenska. Návštevníci múzea tak môžu vidieť odevy z Liptova (Važec, Liptovské Sliače), Považia (Trenčianska Teplá, Piešťany), Myjavy, Tekova, Hontu, Šariša.

 Gemer

Maliarstvo je na výstave zastúpené takisto vybratými ukážkami z tvorby popredných osobností výtvarného umenia na Slovensku, ktorých tvorba sa vyvíjala v danej dobe v úzkych väzbách so životom a prácou slovenského etnika pôsobiaceho na vidieku. Na výstave sú diela autorov ako Peter Michal Bohúň, Jozef Hanula, Max Kurth, Jozef T. Mousson, Jan Hála, Jaroslav Augusta, Štefan Straka, Jóža Uprka, Jaroslav Věšín, Antoš Frolka, Štefan Polkoráb, Ivan Žabota, Gustáv Mallý, Martin Benka, Janko Alexy, Miloš Alexander Bazovský, Ľudovít Fulla, Imro Weiner – Kráľ, Štefan Bednár, Eugen Nevan a ďaľších.
Výstava v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave potrvá do konca septembra. Agentúru SITA informoval Artur Šturmankin zo SNM.

 kroje

Tit.foto: Karol Plicka: Očová, gazda v kožichu

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články