Naším kultúrnym dedičstvom je aj odev, upozorní ÚĽUV

Obrázok k článku

Predstaviť rozsiahle kultúrne dedičstvo našich predkov cez odevy je cieľom výstavy vyKROJenô, na ktorú pozýva Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. ÚĽUV výstavu otvorí od piatka 16. októbra až do 5. februára budúceho roka vo svojej galérii na Obchodnej ulici v Bratislave. Výstava pripomenie poslanie ÚĽUV ako organizácie, ktorá už 70 rokov mapuje tradičné remeslá a zvyky na Slovensku. “Výstava vyKROJenô prináša pohľad do ‘vlastnej skrine’ ÚĽUV a hravým spôsobom ponúka obrazy z našej histórie, prostredníctvom ktorých môžu návštevníci vnímať rozsiahle kultúrne dedičstvo našich predkov,” informovala Nina Turčanová z marketingu a PR ÚĽUV.

 

Výstava vyKROJenô, ktorú pripravili kurátorky Monika Zapletalová a Dana Kľučárová, prezentuje výskum ÚĽUV v oblasti tradičného odievania. “Tradičný ľudový odev na Slovensku zaznamenal radikálnu premenu až v 20. storočí, keď ho postupne nahradilo tzv. mestské oblečenie. V tomto období vzniklo aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby (1945), ktorého úlohou bola dokumentácia a podpora rozvoja tradičných remesiel a výrobných postupov,” priblížila začiatky práce ústredia na mapovaní ľudového odevu Nina Turčanová. Pracovníci ÚĽUV počas výskumov v teréne zozbierali po celom Slovensku množstvo rôzneho ľudového odevu z 92 obcí aj spolu s detailnými popismi jeho výroby a výzdoby. Podľa typológie rozlíšili vyše 60 odevných oblastí Slovenska, v ktorých sa obyvatelia obliekali do odevov s rôznymi tvarmi doplnkov, z rôznych materiálov, odlišnej farebnosti a s inou výzdobou. “Okrem ochrannej a estetickej funkcie bol odev v minulosti aj komunikačným prvkom. O svojom nositeľovi prezrádzal jeho sociálny status, stav, náboženskú a rodovú príslušnosť, ale aj iné osobné informácie. Rozmanitá výzdoba, farebnosť či strih ľudového odevu sú prejavom kreativity našich predkov a predstavujú nevyčerpateľný zdroj inšpirácie aj pre súčasnú módnu tvorbu,” cituje tlačová správa k výstave jednu z jej kurátoriek a zároveň generálnu riaditeľku ÚĽUV Danu Kľučárovú.

 

Návrhári ÚĽUV sa podieľali na vzniku krojov určených pre folklórne vystúpenia súborov po celom Slovensku. Prenášali ľudovú ornamentiku aj do moderných kolekcií na bežné nosenie, a to v časoch, keď sa tradičný odev z každodenného odievania vytrácal a slúžil už len na nosenie pri špeciálnych príležitostiach. V posledných rokoch sa však módny dizajn pri hľadaní inšpirácie obracia do minulosti. Kľučárová avizuje, že k téme bohatstva tradičných ľudových odevov sa vrátia ešte tento rok v pripravovanej knižnej novinke od Mojmíra Benžu Tradičný odev Slovenska.

 

Výstava vyKROJenô sa po skončení presunie do galérie ÚĽUV Košice, kde bude pokračovať od februára do mája 2016.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

B. Bystrica: V Galérii ÚĽUV otvoria výstavu Sloverige

Súčasnú slovenskú a švédsku remeselnú výrobu vychádzajúcu z tradičných ľudových techník a vzorov predstaví výstava Sloverige, ktorú pripravilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v spolupráci so švédskou organizáciou Svensk Slöjd. Jej vernisáž bude v utorok 21. septembra 2010 v Galérii ÚĽUV na Dolnej ulici v Banskej Bystrici a záujemcovia si ju tam budú môcť pozrieť do 22. novembra 2010. Výstava prináša prostredníctvom tvorby 25 švédskych a 25 slovenských autorov konfrontáciu dvoch kultúrne odlišných a zároveň blízkych krajín. “Sloverige sa pohráva s tajomnom v umeleckom remesle – kladie hádanky, ktoré výrobky odkiaľ pochádzajú. Napokon však možno nezáleží až tak na tom, z ktorej kultúry a tradície tvorba vychádza, postavená vedľa seba sa dopĺňa,” uviedla Barbora Krížová z ÚĽUV.