Výročie posvätenia katedrály sv. Emeráma

Veriaci v Nitrianskom biskupstve si v piatok 20. novembra pripomenuli sviatok Výročia posvätenia svojho katedrálneho chrámu. Zasvätený je svätému mučeníkovi Emerámovi a jeho história je spojená s prvým kresťanským chrámom v stredovýchodnej Európe, ktorý dal v roku 829 postaviť v Nitre knieža Pribina. Nitrianska katedrála je sídlom biskupstva, ktoré preukázateľne jestvovalo už v roku 880, teda ešte za života svätého Metoda. Katedrála – bazilika na Hrade v Nitre je zložená z troch kostolov.

Nitrianska katedrála je počas celého roka navštevovaná mnohými pútnikmi a turistami a to tak zo Slovenska ako aj zo zahraničia.


Okrem toho je stredobodom záujmu aj pre archeológov. Tento rok v nej na niekoľko etáp vykonali archeologický výskum. Hoci pozostatky veľkomoravského kostola nenašli, podarilo sa im odkryť napríklad murivo pravdepodobne z 11. storočia, asi z kostola, ktorý sa spomína v legende o svätých Andrejovi Svoradovi a Beňadikovi.


Katedrála prešla v minulosti mnohými prestavbami a zmenami, súčasnú podobu nadobudla v prvej polovici 18. storočia. Interiér katedrály v Nitre je v súčasnosti reštaurovaný. Práce by mali byť hotové v roku 2013, teda k 1 150. výročiu príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie.


Do histórie Nitrianskej katedrály sa zlatými písmenami zapísala súkromná návšteva pápeža Jána Pavla II. dňa 30. júna 1995.


TK KBS informoval Miroslav Lyko.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

V Katedrále sv. Emeráma objavili najstaršie pastofórium v Uhorsku

Najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku sa podarilo objaviť pri reštaurovaní Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej sa nachádzala v hornej lodi chrámu pod ozdobou, preto ju predtým nebolo vidieť. Pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Na území bývalého Uhorska sa nachádzajú len štyri renesančné pastofóriá, nitrianske je z nich najstaršie.