Na katedrále v Prešove zrenovovali vežové hodiny

Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove (wikipedia.org)

Na gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa v mesiacoch apríl až október 2011 uskutočnila renovácia vežových hodín. Cieľom rekonštrukcie bola výmena stroja poháňajúceho vežové hodiny a synchronizácia ručičiek na číselníkoch na štyri svetové strany. Bol tiež inštalovaný nový elektronický systém so štvrťhodinovým odbíjaním na dva zvony katedrálneho chrámu. Zároveň boli zreštaurované pôvodné hodinové ručičky na veži. Zariadenie bolo po rekonštrukcii uvedené do prevádzky dňa 25. októbra. Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Nadácie VÚB.

Na mieste terajšej katedrály stála kaplnka už v 14. storočí. Začiatkom 15. storočia bola prebudovaná na špitálsky kostolík zasvätený Panne Márii. Koncom 15. storočia bol chrám rozšírený. V roku 1791 sa bývalý chrám minoritov stal farským gréckokatolíckym chrámom a v roku 1818 po zriadení Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva katedrálou. V roku 1865 bola jej veža zvýšená tak, ako ju poznáme aj dnes. Plechom bola veža pokrytá v roku 1891.

Katedrálu v roku 1995 navštívil bl. Ján Pavol II., nachádza sa v nej relikvia svätého Kristovho kríža, sú v nej k verejnej úcte vystavené relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a verná kópia Turínskeho plátna. V súčasnosti je to už arcibiskupská katedrála a je hojne navštevovaná pútnikmi a turistami.

TK KBS informoval Daniel Dzurovčin

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Do chrámu už nebude zatekať

SPIŠSKÁ KAPITULA – Do katedrálneho Chrámu sv. Martina v Spišskej Kapitule už roky zateká. Strechu opravujú už od roku 2004 a teraz sa končí rekonštrukcia jej severnej strany. Do leta treba položiť ešte niekoľko metrov nových šindľov.

Renesančná zvonica vo Vrbove

Zvonica vo Vrbove bola postavená pravdepodobne ešte v 16. storočí v gotickom štýle. Neskôr, v roku 1644, bola renesančné prestavaná a dostala súčasnú podobu. Zvonicu opravovali už v roku 1726 a neskôr v roku 1971, kedy bola reštaurovaná výzdoba fasády. Po 40 rokoch od poslednej rekonštrukcie však zvonica bola už v dosť zlom stave. Srdcom zvonice sú tri zvony, ktoré nesie drevená zvonová stolica. Najstarší zvon pochádza zo 14. storočia a uliali ho v najvýznamnejšej gotickej zvonolejárskej dielni v Spišskej Novej Vsi. Rovnakého pôvodu je aj veľký zvon z roku 1515. Tretí zvon uliali v roku 1653 v Prešove. Malý zvon, ktorý sem v roku 1922 priniesli z Ľubických kúpeľov, sa nepoužíva.