Na katedrále v Prešove zrenovovali vežové hodiny

Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove (wikipedia.org)

Na gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa v mesiacoch apríl až október 2011 uskutočnila renovácia vežových hodín. Cieľom rekonštrukcie bola výmena stroja poháňajúceho vežové hodiny a synchronizácia ručičiek na číselníkoch na štyri svetové strany. Bol tiež inštalovaný nový elektronický systém so štvrťhodinovým odbíjaním na dva zvony katedrálneho chrámu. Zároveň boli zreštaurované pôvodné hodinové ručičky na veži. Zariadenie bolo po rekonštrukcii uvedené do prevádzky dňa 25. októbra. Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Nadácie VÚB.

Na mieste terajšej katedrály stála kaplnka už v 14. storočí. Začiatkom 15. storočia bola prebudovaná na špitálsky kostolík zasvätený Panne Márii. Koncom 15. storočia bol chrám rozšírený. V roku 1791 sa bývalý chrám minoritov stal farským gréckokatolíckym chrámom a v roku 1818 po zriadení Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva katedrálou. V roku 1865 bola jej veža zvýšená tak, ako ju poznáme aj dnes. Plechom bola veža pokrytá v roku 1891.

Katedrálu v roku 1995 navštívil bl. Ján Pavol II., nachádza sa v nej relikvia svätého Kristovho kríža, sú v nej k verejnej úcte vystavené relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a verná kópia Turínskeho plátna. V súčasnosti je to už arcibiskupská katedrála a je hojne navštevovaná pútnikmi a turistami.

TK KBS informoval Daniel Dzurovčin

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.