Vynovená bazilika v Assisi

Bazilika svätého Františka v talianskom Assisi sa opäť zaskvela v plnej nádhere. Stredoveký chrám v roku 1997 zničilo zemetrasenie. Odvtedy, teda takmer deväť rokov ho rekonštruovali.

Hoci prvé odhady po zemetrasení pochybovali, že vzniknuté škody sa dajú úplne napraviť, pamiatkári, historici a reštaurátori nakoniec svoje dielo dokončili.

September 1997. Po dvoch otrasoch pôdy v strednom Taliansku popraskali v bazilike vzácne fresky z 13. storočia a zrútila sa aj časť klenby. Padajúce trosky usmrtili dvoch pamiatkárov. Následnú obnovu baziliky okrem náročných reštaurátorských postupov komplikoval aj nedostatok peňazí.
Caterina Bon Valsassina, reštaurátorka: “Keby sme mali neobmedzené zdroje financií a neobmedzený čas, mohli by sme obnoviť všetko, ale prešlo takmer desať rokov a mešec je prázdny.”

Slávne nástenné fresky od majstrov Giotta a Cimabua odborníci rekonštruovali doslova dielik po dieliku ako skladačku puzzle.

Rocco Butiglione, taliansky minister pre kultúrne dedičstvo: “Musíte byť oddaný autentickosti umeleckej práce. Iba tak sa dá zachovať aura tohto miesta.”

Mesto Assisi je úzko spojené so životom svätého Františka. Tamojšia bazilika postavená v rokoch 1228 až 1253 je aj miestom jeho posledného odpočinku. V tomto chráme sa v nedávnej minulosti štyrikrát konali svetové ekumenické stretnutie, na ktorom sa predstavitelia rôznych náboženstiev modlili za mier. Všetky tieto stretnutia zvolal vtedajší pápež Ján Pavol II.


Ľubica Pilzová, TV Markíza.


Zdroj: TV Markíza

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Spory o Giottove fresky

RÍM – Rozvláčne medzinárodné diskusie o tom, ako sa má Taliansko starať o umelecké pamiatky, dostali v týchto dňoch nový impulz. Tým bolo sprístupnenie časti čerstvo zreštaurovaných fresiek, ktorými Giotto vyzdobil steny kaplnky v Padove na severe krajiny.

Obnovili mozaiky Ružencovej baziliky v Lurdoch

Francúzsko. Mozaiky pochádzajúce z 15. storočia v Ružencovej bazilike v mariánskom pútnickom mieste Lurdy zažiarili novými farbami. Reštauračné práce na 15 mozaikách na rozlohe 2000 metrov štvorcových boli veľmi náročné. Okrem mimoriadnej veľkosti mozaík dali reštaurátorom zabrať mnohorakosť znázornených postáv i široká paleta použitých farieb.

Unikátne stredoveké maľby európskeho významu

MARTINČEK 12. novembra 2002 (SITA) – Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči dnes slávnostne odovzdali zreštaurované stredoveké nástenné maľby v rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v obci Martinček v okrese Ružomberok. “Tieto fresky nevidel nikto takmer 300 rokov a ide o unikát nielen slovenského, ale aj európskeho významu“, uviedol na tlačovej besede v Martinčeku vedúci ORA Ivan Tkáč. Reštaurátori datujú vznik malieb do 13. storočia, čo je viac ako o jedno storočie skôr, než sú známe maľby tzv. liptovského okruhu vo viacerých kostoloch na Liptove.

Na dokončenie vzácneho morového stĺpa niet peňazí

KREMNICA – Takmer desať rokov mohli návštevníci Kremnice obdivovať vzácny barokový stĺp Sv. Trojice, nazývaný aj morový, iba spoza lešenia. To síce zhruba pred rokom zložili, stĺp však stále nie je úplne dokončený. Ako nás informoval primátor mesta Miroslav Nárožný, na úplné dokončenie pamiatky európskeho významu treba približne päť miliónov korún. Keďže mesto financie na tento účel v rozpočte nemá, odsúva sa jeho dokončenie na neurčito.