Obnovili mozaiky Ružencovej baziliky v Lurdoch

Obnova.sk Fotografia

Francúzsko. Mozaiky pochádzajúce z 15. storočia v Ružencovej bazilike v mariánskom pútnickom mieste Lurdy zažiarili novými farbami. Reštauračné práce na 15 mozaikách na rozlohe 2000 metrov štvorcových boli veľmi náročné. Okrem mimoriadnej veľkosti mozaík dali reštaurátorom zabrať mnohorakosť znázornených postáv i široká paleta použitých farieb.Obnova.sk Fotografia
Ilustračné foto

Zreštaurovanie mozaík je súčasťou prác na bazilike poškodenej infiltráciou vody, ktoré sa začali roku 1997. Reštaurovanie mozaík na kupole Božieho domu sa má dokončiť do roku 2006. Celkové náklady na obnovu Ružencovej baziliky dosiahnu výšku 10 miliónov eur.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Levočskí reštaurátori sú hrdí na obnovené stredoveké maľby v Martinčeku

Levoča 17. decembra 2002 (TASR) – Ukončiť obnovu fasády Provinčného domu v Spišskej Novej Vsi a stredovekých malieb v kostole sv. Martina v Martinčeku pri Ružomberku sa podarilo v tomto roku pracovníkom Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Jeho riaditeľ Ivan Tkáč na dnešnej tlačovej besede zdôraznil, že na záchrane pamiatok v rôznych častiach Slovenska zrealizovali od začiatku roka práce za 12,5 milióna korún. Dodal, že objem mohol byť vyšší, ale v auguste museli pristúpiť na priame platby dodávateľom.

Spory o Giottove fresky

RÍM – Rozvláčne medzinárodné diskusie o tom, ako sa má Taliansko starať o umelecké pamiatky, dostali v týchto dňoch nový impulz. Tým bolo sprístupnenie časti čerstvo zreštaurovaných fresiek, ktorými Giotto vyzdobil steny kaplnky v Padove na severe krajiny.