Výlet za Ľudovítom Fullom

Ľudovít Fulla - Sen na salaši

Vydať sa na cestu za Ľudovítom Fullom môžu priaznivci výtvarného umenia už 23. septembra vďaka Slovenskej národnej galérii (SNG). Výlet za umením pod názvom “Buďte v obraze na cestách…” sa uskutoční v sídle národnej galérie, v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Bude nielen v expozícii galérie, ale aj v depozitári, pracovni či dokonca v hrobke Ľudovíta Fullu, agentúru SITA o tom informovala PR manažérka SNG Dáša Dúbravová. Cestou za tvorbou a životom modernistu Ľudovíta Fullu prevedie účastníkov výletu kurátorka a znalkyňa slovenskej moderny Katarína Bajcurová. Na výlet sa odchádza z Bratislavy v nedeľu 23. septembra o 8:00 a predpokladaný návrat je o 20:00.

Prehliadka expozície predstaví kľúčové diela Fullu v novom výbere obohatenom aj o dávnejšie nevystavované diela. Účastníci sa bližšie zoznámia s maľbami, tapisériami, ukážkami kresieb, grafík a ilustrácií. Pozrú si tiež ateliér a pracovňu majstra. Výber nevystavených diel menších formátov preskúmajú v depozitári galérie a so znalkyňou Katarínou Bajcurovou zistia, ako rozpoznať “pravého Fullu”. Zaujímavosťou bude určite návšteva hrobky Ľudovíta Fullu. Prekvapivé na stavbe je, že v živote skôr konzervatívny Fulla inicioval tak modernú betónovú stavbu, ktorej autorom bol architekt Martin Kusý starší. Mozaiky v jej interiéri vznikli podľa Fullových návrhov.

Dáša Dúbravová upozornila, že účasť treba vopred nahlásiť na e-mailovú adresu: marcela.lukacova@sng.sk alebo telefonicky na: 02/ 20 47 62 70. Zároveň treba najneskôr do piatka 14. septembra uhradiť poplatok podľa informácií poslaných zo SNG po rezervácii. Poplatok za cestu je 25 eur a zahŕňa odborný výklad kurátorky, spiatočnú autobusovú dopravu z Bratislavy a do Ružomberka, vstupy do galérie a malé občerstvenie.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

New Frontiers – Art from New EU Member States

Dňa 2. marca 2004 privítala Národná galéria v Dubline umenie desiatich nových, pristupujúcich členských štátov Európskej únie na výstave, ktorá nesie názov New Frontiers – Art from New EU Member States. Výstavu formálne otvoril írsky minister umenia športu a turizmu v miléniovom krídle Národnej galérie Írska.