Voľné vstupy do múzeí každú prvú nedeľu v mesiaci od februára

Obrázok k článku

Každú prvú nedeľu v mesiaci sa už tradične dajú múzeá a galérie, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo kultúry (MK) SR, navštíviť zadarmo. Keďže tento rok pripadla prvá nedeľa v roku na štátny sviatok – vznik SR, ktorý si pripomíname 1. januára, platí akcia po prvý raz v tomto roku vo februári, konkrétne v nedeľu 5. februára. Na svojej webstránke na to upozorňuje Ministerstvo kultúry SR, ako iniciátor akcie. Spolu počas každej prvej nedele v mesiaci možno bezplatne ísť do 37 pracovísk Slovenského národného múzea, Slovenskej národnej galérie, Múzea Slovenského národného povstania a Slovenského technického múzea po celom Slovensku, od Bratislavy, cez Banskú Bystricu, až po Košice. Výber je pritom pestrý, od klasických výstav, až po pamätníky obetiam 2. svetovej vojny, planetárium či skanzen.

Slovenské národné múzeum ponúka na výber niektoré z jeho 18 múzeí. Pobočky majú v Bratislave, Martine, Modrom Kameni, Betliari, Bojniciach, Častej, Svidníku, Myjave, Levoči, Modre, Seredi a Prešove. Za Slovenskú národnú galériu, je vstup voľný každú prvú nedeľu v mesiaci do jej troch vysunutých pracovísk, a to do Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Kaštieľa Strážky v Spišskej Belej a na Zvolenský zámok vo Zvolene. Do sídelnej budovy SNG v Bratislave na Námestí Ľ. Štúra a do Galérie insitného umenia Schaubmarov mlyn v Pezinku je bezplatný vstup na všetky výstavy od roku 2014 vďaka spolupráci galérie s J&T Bankou. Na výber sú aj zaujímavé výstavy Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici a návšteva jeho ďalších troch expozícií, konkrétne Národnej kultúrnej pamiatky Pamätník Nemecká, Národnej kultúrnej pamiatky Kalište a stálej expozície v Múzeu Tokajíckej tragédie v Tokajíku.


Slovenské technické múzeum Košice má voľné vstupy každú prvú nedeľu v mesiaci nielen do svojho sídla na Hlavnej ulici v Košiciach, ale aj do pobočiek v Bratislave (Múzeum dopravy) a v Košiciach (Múzeum letectva a Planetárium STM). Platí to aj pre ďalšie múzeá a expozície, ktoré sú súčasťou Slovenského technického múzea, konkrétne pre: Múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala v Spišskej Belej, Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve, Kaštieľ v Budimíre, Hámor v Medzeve, expozíciu História baníctva na Spiši v Spišskej Novej Vsi a Solivar v Prešove. Jedna z pobočiek STM, technická pamiatka Vysoká pec – Huta Karol vo Vlachove je pred rekonštrukciou. Preto nie je prístupná pre návštevy. Zároveň je až do 17. apríla zatvorené i Múzeum letectva.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.