Štátne múzeá a galérie ponúkajú milovníkom kultúry možnosť bezplatnej návštevy

Obrázok k článku

Milovníci kultúry môžu naďalej využívať možnosť bezplatnej návštevy ktorejkoľvek galérie alebo múzea, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry (MK) SR. Takáto príležitosť sa návštevníkom ponúka vždy prvú nedeľu každého mesiaca a výnimkou nie je ani najbližšia nedeľa 6. augusta. Ako informuje na svojej webstránke ministerstvo kultúry, celkovo je počas prvej nedele v mesiaci bezplatne sprístupnených verejnosti až 37 pracovísk múzeí a galérií po celom Slovensku vrátane najnavštevovanejších, ako sú pobočky Slovenského národného múzea (SNM) na hrade Červený Kameň v Častej, Spišské múzeum v Levoči a jeho Spišský hrad, zámok Bojnice, Andrássyovský kaštieľ v Betliari a ďalšie.

 

V zozname 37 pracovísk, ktoré sú vždy prvú nedeľu v mesiaci prístupné pre verejnosť bezplatne, je všetkých 18 pobočiek Slovenského národného múzea po celom Slovensku, tiež bratislavské sídlo Slovenskej národnej galérie a jej pracoviská v Pezinku, Ružomberku, Spišskej Belej a vo Zvolene. Voľný vstup je ďalej aj do všetkých expozícií Múzea Slovenského národného povstania a Slovenského technického múzea. Podrobnosti o otváracích hodinách a podmienkach vstupu nájdu návštevníci na webových stránkach jednotlivých múzeí a galérií.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.