Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

Deň pred Vianocami, vo štvrtok 23. decembra budú otvorené všetky bratislavské múzeá Slovenského národného múzea. V Bratislave budú návštevníci môcť navštíviť SNM-Prírodovedné múzeum, Detské múzeum SNM, múzeá na Žižkovej ulici (SNM-Archeologické múzeum, SNM-Múzeum kultúry karpatských Nemcov, SNM-Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Výstavný pavilón Podhradie), SNM-Historické múzeum na Bratislavskom hrade, SNM-Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku a SNM-Múzeum židovskej kultúry. V Martine budú otvorené všetky expozície SNM okrem Múzea Andreja Kmeťa, ktoré je dlhodobo v rekonštrukcii. Na návštevníkov sa v tento deň tešia aj hradné múzeá – Červený Kameň, Zámok Bojnice, Hrad Modrý Kameň, Kaštieľ Betliar a Hrad Krásna Hôrka. Otvorené budú mať aj v SNM-Spišskom múzeu v Levoči, v SNM-Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku, ale aj v SNM-Múzeu Slovenských národných rád v Myjave.


Na Štedrý deň a 25. decembra budú všetky pracoviská zatvorené. Druhý sviatok vianočný, 26. decembra budú otvorené len niektoré múzeá – SNM-Prírodovedné múzeum, SNM-Múzeum Bojnice, SNM-Spišské múzeum, SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na Hrade Modrý kameň a martinské múzeá SNM, a to konkrétne SNM-Etnografikcé múzeum a SNM-Múzeum slovenskej dediny a SNM-Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. Na druhý sviatok vianočný pozýva napríklad Bojnický zámok od 10:00 do 15:00 na podujatie Šľachtické Vianoce a Traja králi na zámku. Obľúbená zimná akcia sa tu však dá navštíviť až do 6. januára.


Ako počas vianočných sviatkov stolovala šľachta, zistia návštevníci SNM-Múzea Betliar. Až do 10. januára je expozícia v kaštieli obohatená zaujímavé predmety a dokumenty z 18. až 20. storočia po rodine Andrášiovcov. Špeciálne vianočné podujatie Vianoce na hrade pripravili aj v SNM-Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Uskutoční sa v utorok 21. decembra o 17:00 v areáli hradu Modrý Kameň. Návštevníkom spríjemnia sviatočné chvíle speváci, herci či rozprávkové postavy. Predvianočnú atmosféru navodí jarmok a podujatie vyvrcholí vypustením Balónov šťastia z hradných zrúcanín.


SNM-Prírodovedné múzeum v Bratislave láka v týchto dňoch na novú expozíciu Zázrak prírody. Biodiverzita Slovenska prezentujúcu rozmanitosť slovenskej prírody. Nielen divého kanca a iné zvieratá žijúce na našom území, ale aj rastlinstvo a huby budú môcť objavovať návštevníci múzea aj počas druhého sviatku vianočného. Ešte pred vianočnými sviatkami pripravilo SNM-Prírodovedné múzeum pre deti aj veľkú predvianočnú pátraciu akciu pre všetkých zvedavcov. Predvianočné strašidlenie, ktoré sa uskutoční 22. decembra od 18:00 až do neskorých večerných hodín, je však určené len pre tých, ktorí sa neboja tmy.


Aj časť Silvestra možno stráviť v múzeu. Posledný deň v roku budú otvorené v Bratislave dopoludnia do 12:00 SNM-Prírodovedné múzeum, do 15:00 SNM-Historické múzeum a do 18:00 Detské múzeum SNM. Do 14:00 budú 31. decembra otvorené: SNM-Múzeum Červený Kameň, SNM-Múzeum Bojnice, Slovenské národné múzeum v Martine (SNM-Etnografické múzeum v Martine, SNM-Múzeum Karola Plicku, SNM-Múzeum slovenskej dediny a SNM-Múzeum kultúry Rómov na Slovensku, SNM-Spišské múzeum v Levoči, SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň, Múzeum kultúry ukrajinskej kultúry vo Svidníku a Múzeum rusínskej kultúry v Prešove.


Nový rok, 1. január bude dňom pracovného pokoja aj pre múzejníkov. Od 2. januára však bude už väčšina múzeí k dispozícii. Vo štvrtok 6. januára budú môcť sviatočný deň návštevníci stráviť v SNM-Prírodovednom múzeu, v Detskom múzeu SNM, v SNM-Múzeu Červený Kameň, v SNM-Múzeu Bojnice, v múzeách SNM v Martine, v SNM-Spišskom múzeu v Levoči, SNM-Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň, v SNM-Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku a v SNM-Múzeu rusínskej kultúry v Prešove.


Podrobnosti o otváracích hodinách múzeí Slovenského národného múzea možno nájsť na webstránke http://www.snm.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.