Vo Východnej sa budú učiť tradičné remeslá

Ilustračné foto (gotocarpathia.sk

Návštevníci 57. ročníka Folklórneho festivalu Východná 1. až 3. júla sa budú môcť naučiť niečo z tradičných remesiel. Remeselníci totiž nebudú len predvádzať svoju tvorbu, ale budú záujemcov aj učiť. V interaktívnom programe s názvom Urob si sám vo Východnej vezmú na seba majstri ľudových remesiel a výrobcovia úlohu lektorov a budú vyučovať deti i dospelých tradičné výrobné postupy a remeslá. Každý si bude môcť vyrobiť misku na hrnčiarskom kruhu, postavičku alebo zvieratko z hliny, hračku z dreva, píšťalku či vrtuľku, naučiť sa pracovať s vlnou, upliesť si bič a naučiť sa s ním plieskať, urobiť si modrotlač alebo si obliecť bábiku do kroja, informovali z Národného osvetového centra. Program Liptov v tradičných remeslách a kuchyni priblíži tkanie kobercov i tradičné recepty a jedlá z Komjatnej a Východnej. Na jarmoku v areáli amfiteátra si budú môcť záujemcovia výrobky majstrov ľudových remesiel aj kúpiť.

Súčasťou festivalu bude tvorba veľkých drevených plastík majstrami rezbármi pod názvom Kresané do dreva. Na podujatí sa tentoraz predstavia Dušan Šarkan (Vrbovce), Alexander Ladziansky (Banská Štiavnica) a Marek Mikluš (Veľký Šariš). Na výstave v Hasičskom dome bude prezentácia drevených reliéfov a sôch menších rozmerov Dušana Šarkana, Alexandra Ladzianskeho, Marka Mikluša a Kamila Znamenáka.

Festival sa po prvý raz konal v roku 1953 z iniciatívy východniarskej národopisnej družiny Kriváň, ktorej členovia sa po úspechu na slávnostiach v Strážnici rozhodli uskutočniť podobné slávnosti i na Slovensku. V roku 1954 vybudovali amfiteáter a v roku 1955 sa z miestnych slávností stala okresná prehliadka. Tá o rok neskôr získala celoslovenský charakter i nové pomenovanie Slávnosti vo Východnej. V roku 1957 program obohatili o súťaže o najlepšieho tanečníka a tanečný pár, o najlepšiu ľudovú hudbu, či najlepšieho primáša. Už vtedy sa v programovej štruktúre objavili i typy programov ako škola ľudového tanca či večerné scény. Názov Folklórny festival Východná sa zrodil v roku 1967 a v tom istom roku sa uskutočnil aj prvý priamy prenos Československého rozhlasu.

Hlavným organizátorom FF Východná je z poverenia Ministerstva kultúry SR Národné osvetové centrum s podporou a spoluúčasťou Žilinského samosprávneho kraja, Liptovského kultúrneho strediska a obce Východná.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obec Východná a festival Východná – 50. ročník

Obec (775 m) v Liptovskej kotline 14 km na východ od Liptovského Hrádku so zachovalou ľudovou architektúrou zrubových domov, senníkov a dejisko národopisných slávnosti s panorámou Kriváňa. Písomne doložená z r. 1269, znovu dosídlená bola počas valašskej kolonizácie v 15. st. V obci je ešte živý folklór – kroj, výšivky, tkaniny. Každoročne sa tu prvý júlový víkend uskutočňuje svetoznáma prehliadka folklórných súborov a ľudových tradícií. Podujatie sa organizuje vo veľkom prírodnom amfiteátri nad obcou.

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.

V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

V piatok 9. júla 2010 sa v Kežmarku začne najväčší remeselnícky festival svojho druhu na Slovensku i v Európe. Dobýjaním mestských hradieb začne jubilejný 20. ročník podujatia Európske ľudové remeslo. Organizátori festivalu pozvali do Kežmarku 200 remeselných majstrov. Remeselníci rozložia svoje stánky na Hlavnom a Hradnom námestí. Remeselníci budú okrem predaja svojich výrobkov aj predvádzať ich výrobu. Viaceré druhy remesla si budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať. Aj takýmto spôsobom budú môcť remeselníci zabodovať v súťaži o Kráľa remesla. „Kežmarok je počas druhého júlového víkendu už tradične miestom stretnutí rodín, priateľov i obchodných partnerov, keďže areál poskytuje nielen pastvu pre oči v podobe ukážok remeselnej výroby, ale i bohatý kultúrny program,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu EĽRO.

Na festivale remesiel a ľudovej tvorby 90 majstrov

Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby sa uskutoční cez víkend 29. a 30. augusta 2009 v historickom centre hlavného mesta. Festival pod názvom Dni majstrov ÚĽUV dostal zároveň názov Slovensko v Bratislave. Dvojdňový festival je koncipovaný ako pouličný sviatok určený všetkým obyvateľom i návštevníkom Bratislavy, jeho hlavným obsahom je pocta ručnej výrobe s väzbou na domáce tradície, sprostredkovanie autentických zážitkov, aké vznikajú z osobných stretnutí s ľudovými majstrami z rôznych častí Slovenska. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ Ústredia ľudovej remeselnej výroby Milan Beljak a primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Podľa neho má festival dôležitý odkaz, pretože sa v centre Bratislavy stretne celé Slovensko v historických remeslách. „Práve týmto Bratislava podčiarkuje svoj odkaz ako hlavné mesto, ktoré chce byť otvoreným mestom,“ povedal primátor.