Vo Vihorlatskom múzeu pokračujú v reštaurovaní portrétov panovníkov v izbe uhorských kráľov

Obrázok k článku

Vihorlatské múzeum v Humennom pokračuje v reštaurovaní prvej pätice obrazov s portrétmi panovníkov tvoriacich výzdobu v izbe uhorských kráľov v humenskom kaštieli. Snahou je zachovanie jedinečnej neskorobarokovej výzdoby interiéru, ktorá je unikátom na Slovensku.

 

Ako informovala Ivana Strakošová z Vihorlatského múzea v Humennom, výzdoba izby uhorských kráľov vznikla v poslednej tretine 18. storočia na podnet grófa Štefana Csákyho. Zadanie na realizáciu výzdoby získal Martin Johann Schmidt. Maliar ale zistil, že omietka je nekvalitná a nemôže na nej pracovať. Namiesto toho mal preto vytvoriť obrazy s portrétmi jednotlivých panovníkov. Tak vznikla séria obrazov na plátne a dreve. Spolu vzniklo 15 veľkých obrazov a 15 malých medailónov. Každý z portrétov je vyobrazený v podobe iluzívnych búst panovníkov v oválnych medailónoch, pod ktorými sú uvedené informácie o jeho poradí medzi kráľmi, dobe panovania a krátky latinský nápis, ktorý je zhodnotením vlády panovníka. „Autor sa inšpiroval dielom Františka III. Nadasdyho z roku 1664. Kniha sa zachovala, čo je pre nás výhodou, pretože bustu Ľudovíta I. je nutné úplne zrekonštruovať,“ uviedla Strakošová.

 

I keď ide o maľby na plátne, sú realizované technikou secco. Ich reštaurovania sa ujal akademický maliar Ľubomír Cáp. Prvým krokom reštauračných prác bola výroba nových podrámov, nažehlenie obrazov na nové plátno a napnutie plátna na podrámy. Nasledovalo odstránenie špiny, prachu a rôznych premalieb z povrchu malieb, fixovanie spráškovatenej farebnej vrstvy, upevnenie uvoľnených častí podkladu a farebnej vrstvy.  „Nasledovať bude ešte vytmelenie poškodených častí podkladu, výtvarné scelenie poškodených častí farebnej vrstvy a záverečná fixáž,“ dodala Strakošová. Reštaurovanie prvej pätice veľkých obrazov s portrétmi panovníkov podporil Fond na podporu umenia dotáciou 15-tisíc eur.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Peter Paul Rubens – maliar

28. 6. 1577 – narodil sa flámsky barokový maliar Peter Paul Rubens. V r. 1600-08 pôsobil v Taliansku, od r. 1608 v Antverpách, v r. 1622-28 v Paríži. Od r. 1628 bol diplomatom v Anglicku, Holandsku a v Španielsku.