Peter Paul Rubens – maliar

28. 6. 1577 – narodil sa flámsky barokový maliar Peter Paul Rubens. V r. 1600-08 pôsobil v Taliansku, od r. 1608 v Antverpách, v r. 1622-28 v Paríži. Od r. 1628 bol diplomatom v Anglicku, Holandsku a v Španielsku.
Po r. 1630 realizoval mnoho objednávok obrazov, nástenných dekorácií a kartónov pre gobelíny. Vzhľadom na rozsiahlosť jeho tvorby dokončovali obrazy často učni a pomocníci (jeho zástupcom bol A. van Dyck). Autor historických, náboženských a mytologických námetov: Posledný súd, Únos dcér Leukippových a i., krajín: Krajina s dúhou, Zámok Steen, portrétov: Rubens s Isabellou Brandtovou, Podobizeň Heleny Fourmentovej v kožuchu a loveckých obrazov. Zomrel 30. mája 1640.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pablo Picasso – Maliar

Pablo Picasso bol jeden z najväčších a najvýraznejších maliarov. Narodil sa 25. októbra 1881 v Malage. Prvé roky života prežil v Barcelone, neskôr sa presťahoval do Paríža, kde namaľoval väčšinu svojich obrazov. Okrem maľovania obrazov sa venoval aj grafike, sochárstvu a keramike. Zomrel v r. 1973.

Édouard Manet – Maliar

Édouard Manet (1832 – 1883) patril ku klasickým maliarom. Jeho obrazy sú známe svojou snahou o pravdivé zobrazenie videného. Narodil sa v Paríži, zhodou okolnosti oproti Vysokej škole krásnych umení. V mladosti sa chcel stať námorníkom, rád pozoroval more. To sa odzrkadlilo aj v jeho tvorbe pri vnímaní premenlivosti farieb a svetla. Po celý život rád cestoval a navštevoval múzeá. Kvôli chorobe opustil olejové farby a venoval sa pastelu.