Vo Fínsku otvorili dve výstavy zo Slovenska

Dve výstavy – plagátovú fotodokumentáciu ministerstva zahraničných vecí SR s názvom Nežná revolúcia a Slovensko dnes, ako aj výber umeleckých fotografií absolventov a študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pod vedením docenta Filipa Vanča Photoport I – Volume 1 otvorili dnes vo fínskom meste Jyväskylä. Informačno-umelecká prezentácia Slovenska v Stredofínskej knižnici je každoročne opakovanou novoročnou tradíciou so zámerom priblížiť obyvateľom Jyväskylä, ktoré je družobným mestom Banskej Bystrice, Slovensko ako úspešnú krajinu s vysokým stupňom politickej, hospodárskej, spoločenskej a umeleckej kultúry.Výstavu zorganizovalo veľvyslanectvo Slovenska vo Fínsku v spolupráci s Lektorátom slovenského jazyka a literatúry univerzity v meste. Prezentáciu v knižnici, ktorú denne navštívi priemerne tisíc čitateľov, potrvá do 29. januára. Vo februári uvidia výstavy obyvatelia juhofínskeho mesta Espoo. Dosiaľ si Slovensko vo fotodokumentácii a umeleckej fotografii prezreli návštevníci v Helsinkách a vo východofínskom meste Ulvile.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské umenie v Poľsku, Rusku i Švédsku

Slovenské umenie sa tento týždeň predstavuje vo viacerých metropolách Európy – v Moskve, Štokholme a vo Varšave. V hlavnom meste Ruskej federácie 3. mája 2010 odštartovali Dni Slovenska. Taktiež 3. mája otvorili v švédskom hlavnom meste výstavu slovenského exilového výtvarníka Michala Hudáka. V Poľsku sa zas na 6. Varšavskom festivale umeleckej fotografie predstavujú mladí slovenskí fotografi. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Štiavnické veduty

Priatelia Banskej Štiavnice, priatelia Štokovca, dovoľujeme si Vás pozvať na vernisáž výstavy fotografií, ktoré vznikli počas pilotného workshopu študentov Vysokej školy výtvarných umení, Štiavnické veduty 08 v októbri 2008.

K.O.MIX

Projekt K.O.MIX sa člení na dva hlavné bloky: výstavu a sprievodné podujatia.
Výstava K.O.MIX má ukázať, akými spôsobmi mladí slovenskí výtvarníci pretavujú vizuálnu reč, zobrazovacie prostriedky a základné myšlienky komiksu do svojich diel.

V Makovického dome si výstavou pripomenú výročie Tolstoja

Vlaňajšie sté výročie úmrtia velikána ruskej i svetovej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstoja si v Makovického dome v Žiline pripomenú slovensko-rusko-anglickou výstavou reflektujúcu niektoré kapitoly zo života slávneho spisovateľa. „Obsahový rozmer výstavy tvoria unikátne tolstojovské fotografie, ktoré sa na Slovensko dostali zásluhou Dušana Makovického- osobného lekára, sekretára pre zahraničie a dôverníka L. N. Tolstoja. Nie je preto nijakou náhodou, že po Moskve a Bratislave sa výstava predstaví práve v dome, kde Makovický žil a mal tu aj svoju ambulanciu,“ uviedol manažér výstavného projektu a riaditeľ Pamätníka slovenskej literatúry a umenia v Slovenskej národnej knižnici v Martine Peter Cabadaj. Zásluhou aktivít Dušana Makovického a jeho priateľov sa Žilina stala centrom slovenských i stredoeurópskych tolstojovcov a tolstojizmu. Vernisáž žilinskej výstavy pripravili na utorok 18. januára 2011 o 16:00 h.