Slovenské umenie v Poľsku, Rusku i Švédsku

Slovenské umenie sa tento týždeň predstavuje vo viacerých metropolách Európy – v Moskve, Štokholme a vo Varšave. V hlavnom meste Ruskej federácie 3. mája 2010 odštartovali Dni Slovenska. Taktiež 3. mája otvorili v švédskom hlavnom meste výstavu slovenského exilového výtvarníka Michala Hudáka. V Poľsku sa zas na 6. Varšavskom festivale umeleckej fotografie predstavujú mladí slovenskí fotografi. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Výstava diel Michala Hudáka nazvaná Koľaje: Európa po páde Berlínskeho múru je príspevkom Veľvyslanectva SR v Štokholme k oslavám zjednotenej Európy a vstupu SR do EÚ 1. mája 2004. Výstava v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie vo Švédsku potrvá tri týždne. Hudák žije vo Švédsku od roku 1978 a popri umeleckej výtvarnej tvorbe je známy aj ako architekt, ilustrátor, detský spisovateľ a vydavateľ, ktorý medzi iným vydal aj prvý slovenský román v švédčine – dielo Kniha o cintoríne od Samka Tále (pseudonym, ktorý občas používa spisovateľka Daniela Kapitáňová, pozn. redakcie).


Telo po slovensky je názov výstavy mladej generácie našich fotografov. Pre návštevníkov prebiehajúceho Varšavského festivalu umeleckej fotografie sú ich práce v galérii Schody prístupné do 20. mája. Svoju tvorbu vďaka spolupráci Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave a Slovenského inštitútu vo Varšave prezentujú okrem iných Petra Cepková či Terézia Golasová.


Vkladom Slovenska do osláv 65. výročia víťazstva nad fašizmom v ruskej metropole sú celý tento týždeň viaceré kultúrne podujatia. Uskutočnia sa v rámci Dní Slovenska v Moskve. Napríklad v stredu v Slovenskom inštitúte slávnostne sprístupnia dokumentárnu výstavu Kalište včera a dnes. Otvorí sa tiež Slovenské múzeum a počítačová trieda v Strednej škole rusko-slovenského priateľstva. Pripravené sú aj ďalšie podujatia, ako otvorená hodina o slovenskom jazyku a kultúre v Intelektuálnom centre, súťaž škôl v Juhovýchodnom okruhu Moskvy na tému Poznáš Slovensko?. Oslavy jubilea konca II. svetovej vojny vyvrcholia v piatok Koncertom vďaky v Slovenskom inštitúte a Slovenským majálesom v Slovenskom dome. Na koncerte vyznamenajú pamätnou medailou ministra obrany SR 50 ruských vojnových veteránov, ktorí bojovali na Slovensku. Podujatia pripravili Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Moskve v spolupráci s mestom Moskva. Vyvrcholením Dní Slovenska v Moskve bude v sobotu príchod prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý sa v nedeľu zúčastní spolu s hlavami ďalších štátov sveta na hlavných oslavách Dňa víťazstva v Moskve.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vo Fínsku otvorili dve výstavy zo Slovenska

Dve výstavy – plagátovú fotodokumentáciu ministerstva zahraničných vecí SR s názvom Nežná revolúcia a Slovensko dnes, ako aj výber umeleckých fotografií absolventov a študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pod vedením docenta Filipa Vanča Photoport I – Volume 1 otvorili dnes vo fínskom meste Jyväskylä. Informačno-umelecká prezentácia Slovenska v Stredofínskej knižnici je každoročne opakovanou novoročnou tradíciou so zámerom priblížiť obyvateľom Jyväskylä, ktoré je družobným mestom Banskej Bystrice, Slovensko ako úspešnú krajinu s vysokým stupňom politickej, hospodárskej, spoločenskej a umeleckej kultúry.

SBM – Zlato a zlatokopi

(do 15. septembra)
V piatok 28. mája sa v priestoroch Informačného centra Geopark konala vernisáž výstavy Zlato a zlatokopi. Zaujímavá výstava, ktorú pripravili Slovenské banské múzeum a Slovenská asociácia zlatokopov prezentuje množstvo zaujímavých fotografií z rôznych zlatokopeckých podujatí.