Vladimír Rizner – pedagóg, etnograf a historik

V roku 1849 – v Zemianskom Podhradí sa narodil pedagóg, etnograf a historik Ľudovít Vladimír Rizner, zakladateľ slovenskej bibliografie. Po štúdiách na evanj. lýceu v Bratislave a na gymnáziách v Modre a v Revúcej bol celý život učiteľom v Zemianskom Podhradí. Jeho najdôležitejším dielom je retrospektívna Bibliografia písomníctva slovenského na spôsob slovníka od najstarších čias do konca r. 1900, ku ktorej pripojil archeologickú, historickú, miestopisnú a prírodovedeckú bibliografiu. Tvoril aj literárne, vydal zbierku veršov: Od srdca k srdcu a mnoho kníh pre deti a mládež. Redigoval ľudovýchovnú edíciu Knižnica slovenského ľudu a časopis Obzor, prispieval do dobových časopisov a encyklopédií. Zomrel 7. októbra 1913 v Zemianskom Podhradí.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ľudovít Holuby – kňaz a botanik

(Pred 80 rokmi zomrel Jozef Ľudovít Holuby)
15. júna uplynulo 80 rokov od smrti Jozefa Ľudovíta Holubyho, evanjelického farára, významného slovenského národopisca, buditeľa a najmä vynikajúceho botanika. Svojim životným dielom sa zaradil medzi vynikajúce osobnosti našej národnej a kultúrnej histórie ako učenec a vedec svetového mena, ako všestranný učenec a pravý slovenský polyhistor, ktorý nevšedným spôsobom reprezentoval náš národ na vedeckom poli.

DNI VEDECKÝCH KNIŽNÍC 1997

V dňoch 29. septembra – 3. októbra 1997 sa uskutočnilo v Košiciach metodické podujatie Dni vedeckých knižníc. Hlavným odborným garantom tohoto podujatia bol Národný bibliografický ústav Slovenskej národnej knižnice v Matici slovenskej v Martine, ďalej Databázové centrum SNK v MS, Spolok slovenských knihovníkov – jeho Bibliografická sekcia, z domácich spoluorganizátorov to boli Krajská štátna knižnica v Košiciach, Univerzitná knižnica UPJŠ, Univerzitná knižnica Technickej univerzity v Košiciach, v ktorých priestoroch sa podujatie uskutočnilo. Podujatia sa zúčastnilo striedavo 30-50 účastníkov podľa toho, ktorá problematika bola na programe…

Učiteľ niekoľkých generácií filmárov – Martin Slivka

Etnograf, režisér, scenárista, dramaturg, filmový teoretik, pedagóg, priekopník tzv. etnografickej línie slovenskej dokumentaristiky po sebe zanechal všestranné a bohaté kultúrne dedičstvo. Nakrútil vyše 140 filmov, prevažne autorských, v ktorých bol autorom námetov, scenárov aj režisérom. Základom jeho tvorby v dokumentárnom filme bolo predovšetkým výtvarné umenie a etnografia. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a kinematografie – Martin Slivka.