Veľký čínsky múr sa rozpadá

Obrázok k článku, zdroj: net

Veľký čínsky múr sa pre zanedbanú starostlivosť, nedostatok finančných prostriedkov na údržbu a ilegálnu ťažbu minerálov postupne rozpadá. V niektorých oblastiach sa až 80 percent múru nachádza v ruinách. Deštrukciu tejto pamiatky už zdokumentovali aj na fotografiách zachytávajúcich diery, ktoré do múru na niektorých lokalitách spravili baníci. Informoval o tom čínsky denník People’s Daily.

V provincii Che-pej sa napríklad zrútila celá časť múru po tom, čo pozdĺž neho v dĺžke 151 kilometrov ťažili minerály. “Nevieme koľko spoločností sa venuje ťažbe pozdĺž Veľkého čínskeho múru,” priznal Kuo Ťienjung z miestnej agentúry na ochranu architektonických pamiatok. Najväčšie časti dnešnej podoby múru vybudovali koncom 15. storočia, počas vlády dynastie Ming. Stále ho rozširovali, aby odvrátili hrozbu zo strany Mongolov. V uplynulých rokoch však viac ako 6 700 kilometrov dlhá pamiatka ustúpila modernému rozvoju Číny, keď jeho viaceré časti zbúrali, aby tak umožnili výstavbu infraštruktúry.

“V skutočnosti nie je najväčším problémom ilegálna ťažba, ale fakt, že o múr sa nikto pravidelne nestará. Každý rok miestne vlády hlásia Pekingu poškodenia na múre a centrálna vláda potom vyčlení financie na opravu najviac poškodených častí. Ale to nie je údržba, ale záchrana. Najlepšie chránené časti sú tie, ktoré navštevujú turisti. Tieto časti však tvoria len veľmi malú časť múru. V roku 2006 vznikol plán na ochranu múru, ale ten je príliš dlhý na to, aby sa tento plán dal zrealizovať,” vysvetlil príčiny súčasnej situácie podpredseda organizácie Great Wall Association Tung Waochuej.

Informácie pochádzajú z webstránky www.telegraph.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Veľký čínsky múr pod lupou vedcov

Čína onedlho začne terénny výskum Veľkého čínskeho múru, ktorý je súčasťou ambiciózneho plánu ochrániť obrovskú stavbu pred ďalším poškodzovaním. Dvojročný projekt, ktorý zahŕňa použitie laseru a lokalizačných systémov, je považovaný za najrozsiahlejšiu štúdiu, akú kedy na Veľkom čínskom múre urobili.

Vydražili časť Berlínskeho múru

20. septembra 2008 – Nemecká aukčná sieň oznámila, že predala jednu z mála zostávajúcich častí Berlínskeho múru za viac ako 7800 eur (v prepočte takmer 235 000 Sk). Nový majiteľ chce stenu pokrytú graffiti vystaviť, informoval spravodajský portál news.bbc.co.uk.

Pevnosť Veľkého čínskeho múra spočíva v ryži

Tajomstvo pevnosti a dlhovekosti Veľkého čínskeho múra spočíva v lepkavej ryži, ktorú stavebníci použili na vytvorenie malty. Zistil to čínsky vedecký tím. Výsledky ich výskumu na svojej webovej stránke zverejnil denník Daily Telegraph. Časti múra postavené počas vlády dynastie Ming vznikli pred zhruba 600 rokmi zmiešaním kaše z lepkavej ryže a haseného vápna. Práve ryžová kaša zlepila dokopy tehly tak pevne, že na mnohých miestach múru ani dnes nerastie tráva. V ryži sa nachádza amylopektín, ktorý podľa vedcov z univerzity Zheda “pomohol vytvoriť kompaktnú mikroštruktúru, čo dodalo stabilnejšie fyzické vlastnosti a väčšiu mechanickú silu”. Použitie lepkavej ryžovej kaše je pritom podľa nich jednou z najdôležitejších technologických inovácií tej doby. V období vládnutia dynastie Ming totiž vznikali hrobky, pagody a múry odolné voči zemetraseniam a iným prírodným katastrofám.

Čínsky múr sa postupne skracuje

Hovorí sa, že Veľký čínsky múr je jedinou stavbou na Zemi, ktorú je možné vidieť voľným okom z vesmíru. Nie je to pravda. Legendu o viditeľnosti tejto pamiatky z vesmíru poprel vlani prvý čínsky kozmonaut, keď sa vrátil z obežnej dráhy Zeme. Čínske ministerstvo školstva už nariadilo prepísať učebnice.