Čínsky múr sa postupne skracuje

Hovorí sa, že Veľký čínsky múr je jedinou stavbou na Zemi, ktorú je možné vidieť voľným okom z vesmíru. Nie je to pravda. Legendu o viditeľnosti tejto pamiatky z vesmíru poprel vlani prvý čínsky kozmonaut, keď sa vrátil z obežnej dráhy Zeme. Čínske ministerstvo školstva už nariadilo prepísať učebnice. V 3. storočí pred Kristom začal prvý čínsky cisár stavať obrovský val na ochranu svojho územia. Veľký čínsky múr sa staval až do 17. storočia, teda neuveriteľných vyše 1800 rokov.

Dnes sa múr rozpadáva. Môžu za to ľudia, ktorí z neho berú kamene na domy, či hospodárske budovy. Istý podnikateľ zasa chcel hneď vedľa múra stavať vily pre turistov. Dostal pokutu, chýbajúce murivo musel nahradiť, a dnes prosí Žu Wen o odpustenie:
„Rozmýšľal som príliš jednostranne. Nevedel som toho veľa o význame múra. Myslel som si, že to, čo robím, je dobré pre spoločnosť.“

Niektorí „aktívni“ podnikatelia zasa nevidia nič na tom, ak si z múra zoberú kamene a tehly, a vzniknutú dieru „zaplátajú“, povedzme, cementom.

„Neviem, čo je na takejto rekonštrukcii zlého. Poškodené časti múra takto opravoval aj môj strýko. Vďaka nemu môžu teraz Veľký čínsky múr obdivovať naši potomkovia,“ hovorí podnikateľ Žu Li-Hua.

„Ochrana múra sa netýka iba samotnej stavby, ale aj jej okolia,“ vysvetľuje Dong Tao-Hui zo Spoločnosti na ochranu Veľkého čínskeho múru. „Je to dedičstvo našich predkov a vidíme na ňom, ako sa vyvíjala civilizácia. Ak pri múre postavíme moderné budovy, zničíme ho.“

V čase svojej najväčšej slávy mal múr 6 tisíc kilometrov, dnes dosahuje iba tretinu – a naďalej sa zmenšuje. Veľký čínsky múr počas dlhých stáročí chránil svoju krajinu a jej ľudí. Potomkovia tých istých ľudí dnes nevedia ochrániť Veľký čínsky múr.

Zdroj: http://www.zem.sk/html/clanok/1621/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Veľký čínsky múr pod lupou vedcov

Čína onedlho začne terénny výskum Veľkého čínskeho múru, ktorý je súčasťou ambiciózneho plánu ochrániť obrovskú stavbu pred ďalším poškodzovaním. Dvojročný projekt, ktorý zahŕňa použitie laseru a lokalizačných systémov, je považovaný za najrozsiahlejšiu štúdiu, akú kedy na Veľkom čínskom múre urobili.

Pevnosť Veľkého čínskeho múra spočíva v ryži

Tajomstvo pevnosti a dlhovekosti Veľkého čínskeho múra spočíva v lepkavej ryži, ktorú stavebníci použili na vytvorenie malty. Zistil to čínsky vedecký tím. Výsledky ich výskumu na svojej webovej stránke zverejnil denník Daily Telegraph. Časti múra postavené počas vlády dynastie Ming vznikli pred zhruba 600 rokmi zmiešaním kaše z lepkavej ryže a haseného vápna. Práve ryžová kaša zlepila dokopy tehly tak pevne, že na mnohých miestach múru ani dnes nerastie tráva. V ryži sa nachádza amylopektín, ktorý podľa vedcov z univerzity Zheda “pomohol vytvoriť kompaktnú mikroštruktúru, čo dodalo stabilnejšie fyzické vlastnosti a väčšiu mechanickú silu”. Použitie lepkavej ryžovej kaše je pritom podľa nich jednou z najdôležitejších technologických inovácií tej doby. V období vládnutia dynastie Ming totiž vznikali hrobky, pagody a múry odolné voči zemetraseniam a iným prírodným katastrofám.

Veľký čínsky múr čoraz väčším magnetom pre turistov

Čo sa človeku vybaví v mysli, keď sa povie Čína? Dračie hory, Žltá rieka alebo Veľký čínsky múr? S najväčšou pravdepodobnosťou to bude práve Veľký čínsky múr, 6000 kilometrov dlhý had, ktorý sa krúti medzi divokými horami severnej Číny.

Múr kedysi chránil Ríšu stredu pred barbarmi a vôbec pred cudzím vplyvom, ale časy sa menia. Dnes je to presne naopak a veľký čínsky múr slúži ako magnet, ktorý priťahuje zahraničných turistov a je hlavnou oporou turistického priemyslu.

Obnova.sk Foto

Svetové kultúrne dedičstvo v Číne

Svetové kultúrne dedičstvo v Číne je názov fotografickej výstavy v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Farebné fotografie predstavujú Veľký čínsky múr, najväčší vojenský obranný objekt vybudovaný v staroveku, ktorý je od roku 1987 zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.